Predicting the catering load on inflight retail platforms
Uçak içi satış platformlarında ikram tahminleme
  1. Tez No: 909249
  2. Yazar: SALİH ENVER YURTER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REİS BURAK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ticari havacılıkta rekabetçi bir ortamda, etkin kaynak yönetimi hem çevresel sürdürülebilirlik hem de ekonomik performans için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, gerçekleşen her bir uçuş seferi kapsamında satın alma hizmetleri için yiyecek ve içecek tüketiminin tahmin edilmesinde yapay zekâ modellerini kullanılması ele alınmıştır. Tarihsel satış verilerini analiz ederek, yapay zekâ modeli toplam tüketimi tahmin etmekte, böylece havayollarının tedarikini optimize etmesine ve atığı azaltmasına olanak tanımaktadır. Uçağa fazla yüklenen yiyecek ve içecekler sadece çabuk bozulabilen malların israfını arttırmakla kalmayıp aynı zamanda ekstra ağırlık nedeniyle yakıt tüketimini artırmasına da sebep olmaktadır. Bu çalışma, havacılıkta yapay zekâ uygulamalarının kullanımına bir örnek oluşturmakta ve uçuş içi hizmet lojistiği ve sürdürülebilirlik konularına da katkıda bulunmaktadır. Bu çalışma, uçak içi satış sisteminde taze yiyecek tahmini üzerine odaklanmaktadır. Geçmişe dönük taze yiyecek satış verileri, eğitim ve geliştirme amaçları için kullanılmıştır. Bu veriler üzerinden veri analizleri yapılarak aday veri özellikleri seçilmiştir. Her bir veri uçuşun gerçekleştiği rota ve zaman bazında tüketim, promosyon ve yolcu sayısı bazında düzenlenerek kullanıma alınmıştır. Bu yaklaşım için iki model seçilmiştir; biri XGBoost ve diğeri ise yapay sinir ağlarıdır. Bu modeller, karmaşık, doğrusal olmayan veri ilişkilerini yönetme yeteneklerindeki farklı güçleri nedeniyle seçilmiştir. Karşılaştırmalı analiz, seçilen modellerin tahmin doğruluğunu, sağlamlığını ve operasyonel ortamlardaki verimliliklerini değerlendirmeye odaklanmıştır. Her iki model için de gerekli parametre optimizasyonları yapılmıştır. Sonuçlar, her iki modelin de geleneksel yöntemlere kıyasla tahmin hassasiyetini artırdığını, her birinin özgün avantajlar sunduğunu ve bu avantajların belirli operasyonel ihtiyaçlara bağlı olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the competitive landscape of commercial aviation, efficient resource management is pivotal for both environmental sustainability and economic performance. This thesis introduces a novel application of AI models in predicting food and beverage consumption for buy-on-board services across different flight legs. By analyzing historical sales data, the AI model forecasts total consumption, enabling airlines to optimize provisioning and reduce waste. This is critical, as excess inventory not only leads to increased wastage of perishable goods but also contributes to higher fuel consumption due to additional weight. This research not only advances the application of AI in aviation but also serves as a blueprint for enhancing onboard service logistics and sustainability practices. This research focuses on fresh food prediction in BoB system. Fresh Food sales data is used for training and development purposes. Two models are selected for this approach; one is XGBoost and other one is neural networks. These models were selected for their differing strengths in handling complex, nonlinear data relationships. For both models hyperparameter tunings applied and the results evaluated for best values and overfitting conditions. The comparative analysis focused on evaluating their predictive accuracy, robustness, and efficiency in operational environments. Results indicate that while both models enhance forecasting precision over traditional methods, each offers unique advantages that can be leveraged depending on specific operational needs.