Meal participation prediction with Bayesian hierarchical models
- Tez No: 708731
- Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ DAYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yemek end¨ustrisinde satı¸sları tahmin etmek, hem israfı hem de i¸s kaybını ¨onleyerek yetkililerin g¨unl¨uk transferleri verimli bir ¸sekilde organize etmesine yardımcı olur. Bu ¸calı¸smada, be¸s akademik yıl boyunca Bilintur Tabldot Yemek Merkezi (BCC-Bilintur Catering Centre)'nden elde edilen veri seti ile yemek satı¸slarını tahmin etmeye odaklanılmı¸stır. Yemek satı¸slarını tahmin etmek i¸cin iki tane bayesci hiyerar¸sik model olu¸sturulmu¸stur. ˙Ilk model, farklı akademik yıllarda tahminleyicilerin etkilerini farklıla¸stırmazken, ikincisi bunu yapar. Kapsamlı bir MCMC ¸calı¸smasında tam ko¸sullu da˘gılımları elde edilmi¸stir ve Gibbs ¨orneklemesi kullanılmı¸stır. Test seti olarak ayrılan akademik yılda iki modeli bir kar¸sıla¸stırmalı ¸coklu regresyon modeliyle birlikte test edilmi¸stir. Sonu¸c olarak bazı tahminleyicilerin etkilerinin zamanla de˘gi¸smedi˘gi, Bayesci hiyerar¸sik modellerinin kullanımındansa ¸coklu regreyon modeli ya da ilk modelin daha do˘gru ve istikrarlı tahminler verdi˘gi ¸cıkarılmı¸stır
Özet (Çeviri)
Forecasting sales in the catering industry helps authorities to organize daily transactions efficiently to prevent both waste and business loss. In this study, we focused on predicting meal sales in Bilintur Catering Centre with the dataset which is collected through five academic years. To forecast the meal sales, we constructed two Bayesian hierarchical models. The first model does not differentiate effects of predictors in different academic years, while the second does. We derived the full conditional distributions and employed Gibbs sampling in an extensive MCMC study. We tested two models along with a benchmark multiple regression model on the held-out academic year. We concluded that multiple regression and first model provide more accurate results.