A study on detecting prioritized employee engagement areas affecting CC sustainability from gen-Z workforce perspective using intuitionistic fuzzy set extensions
Sezgisel bulanık küme kullanılarak Z kuşağı işgücü perspektifinden kurumsal kültürün sürdürülebilirliğini etkileyen öncelikli çalışan bağlılığı alanlarının tespiti
  1. Tez No: 909248
  2. Yazar: MELİKE MISRA ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT LEVENT DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, Z kuşağının (Gen-Z) iş gücüne katılımıyla gözlemlenen yüksek kısa sürede işten çıkış oranları ve azalan çalışan bağlılığı gibi kurumsal kültür sürdürülebilirliğini etkileyen sorunları ele almaktadır. İş dünyasında kurumsal kültür sürdürülebilirliğinin artan önemi göz önüne alındığında, bu sorunları anlamak ve etkili çözümler geliştirmek kritik hale gelmiş, bu da insan kaynakları profesyonellerini bu alanda araştırmalar yapmaya yönlendirmiştir. Bu bağlamda, intüisyonistik bulanık küme uzantıları ve veri analiz yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırma, Z kuşağı çalışanların iş yerine entegrasyonu sırasında ortaya çıkan zorlukları doğru bir şekilde tanımlamaya odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, genç neslin iş yerlerinde artan erken işten çıkış oranlarının ve azalan çalışan bağlılığının arkasındaki temel nedenleri belirlemektir. Araştırma, bu sorunların üstesinden gelmek için organizasyonların yapabileceği tutarlı değişikliklere odaklanmaktadır. Araştırma bulguları, genç çalışanların bakış açısından çalışan bağlılığının azalmasına katkıda bulunan anahtar alanları ve seçilmesi gereken organizasyonel kültür türünü belirleyecektir. Sonuçlar, kurumsal kültür sürdürülebilirliğini iyileştirmeye odaklanan stratejik öneriler sunarak literatüre katkıda bulunacaktır. Bu sonuçlar, iş dünyasına Z kuşağı çalışanların iş gücüne entegrasyonunu kolaylaştırma konusunda rehberlik edecek ve şirketlerin sürdürülebilir bir çalışma ortamı yaratma yönünde adımlar atmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This article addresses issues affecting corporate culture sustainability, such as high turnover rates and declining employee commitment observed with the entry of Generation Z (Gen-Z) into the workforce. Given the increasing importance of corporate culture sustainability in the business world, understanding these issues and developing effective solutions has become critical, leading human resources professionals to conduct studies in this field. In this context, this research, conducted using data analysis methods, focuses on accurately identifying the challenges that arise during the integration of Gen-Z into the workplace. The main objective of the study is to determine the primary causes behind the increased turnover rates and decreased employee commitment in the workplaces of the younger generation compared to the past. The research concentrates on consistent changes that organizations can make to overcome these issues. The research findings will identify organizational culture type that should be chosen and key areas contributing to the reduction in employee commitment from the perspective of the young workers. The results will contribute to the literature by providing strategic recommendations that focus on improving corporate culture sustainability. These outcomes will guide the business world in facilitating the integration of Gen-Z in-to the workforce and help companies take steps toward creating a sustainable work environment.