Kentsel atıkların enerji potansiyeli-artvin örneği
Energy potential of urban waste-artvin example
  1. Tez No: 909257
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
daha sonra doldurBu tez çalışması, Artvin ilinin mevcut kentsel katı atık yönetim sistemi üzerine detaylı bir inceleme gerçekleştirerek, bu atıkların enerji geri kazanımı açısından taşıdığı potansiyeli ortaya koymaktadır. Çalışma kapsamında, Türkiye'de atık yönetimi üzerine yapılan araştırmalar incelenmiş ve ülkemizdeki kentsel katı atıkların verileri TÜİK tarafından gerçekleştirilen çalışmalar, ilgili Bakanlıkların web siteleri üzerinden yer alan bilgiler ve akademik çalışmalardan elde edilmiştir. Bu çalışmada, Artvin ili için yapılmış ve ilde oluşan atıkların türlerine göre ayrıştırılmış miktarları incelenerek, elde edilen veriler ışığında, Artvin'de değerlendirilebilecek evsel, hayvansal, tarımsal ve orman atıklarından oluşabilecek enerji üretim potansiyeli ortaya konulmuştur. Artvin ilindeki atıkların enerji üretimi potansiyelinin değerlendirilmesi, bölgesel sürdürülebilirlik stratejilerinin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayabilir. Atıklardan kaynaklı karbon salınım dolayısıyla da iklim değişimi üzerinde oluşan baskının azaltılmasına olumlu katkı sunabilir. Bu çalışma, kentsel katı atıkların enerji üretimi potansiyelini belirleyerek bu atıkların yönetiminde yerel yönetimlerin ve politika yapıcıların daha etkili kararlar almasına yardımcı olabilir. ulacaktır
Özet (Çeviri)
daha sonra dolduThis study, reveals the potential of these wastes in terms of energy recovery by conducting a detailed examination of the current urban solid waste management system of Artvin province. Within the scope of the study, researches conducted on waste management in Turkey were examined and the data of urban solid wastes in our country were obtained from studies conducted by TÜİK, information on the websites of relevant Ministries and academic studies. In this study, the amounts of wastes generated in the province were examined according to their types and the energy production potential that can be generated from domestic, animal, agricultural and forest wastes that can be evaluated in Artvin was revealed in the light of the obtained data. Evaluating the energy production potential of wastes in Artvin province can provide significant contributions to the development of regional sustainability strategies. It can make a positive contribution to reducing carbon emissions originating from wastes and therefore the pressure on climate change. This study can help local governments and policy makers make more effective decisions in the management of these wastes by determining the energy production potential of urban solid wastes. rulacaktır