XMM-newton observations and chemical analysis of abell 1142 galaxy cluster
Abell 1142 galaksi kümesinin XMM-newton gözlemleri ve kimyasal analizi
- Tez No: 909256
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSE NİHAL ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Galaksi kümesi, kütle çekim ile birbine bağlı birden çok galaksinin oluşturduğu fiziksel yapıdır. Çeşitli büyüklüklerde, onlarca, hatta yüzlerce galaksi barındırabilirler. Fakat bu galaksiler, kümedeki toplam baryonik kütlenin aşağı yukarı \%20'sine tekabül eder. Geriye kalan \%80, küme içine tamamen yayılmış, aşırı sıcak bir plazma halindedir. Bu plazma ``küme içi ortam (İngilizce: Intracluster Medium)“ (ICM) olarak da bilinir. Galaksi kümesinin muazzam kütle çekim potansiyeli, ICM'i yüz milyon ($10^8$) Kelvin seviyelerine kadar ısıtır ve bu da ICM'i güçlü bir X-ışın kaynağı haline getirir. ICM'den elde edilen X-ışın spektrumlarına bakarak ICM'in kimyasal yapısı ve bu kimyasal zenginleşmeye katkı yapan süreçler hakkında bilgiler elde edebilmek mümkündür. Abell 1142, yakın ($z=0.035$) ve düşük zenginlikte bir galaksi kümesidir. İki adet, farklı hızlarda hareket eden ”En Parlak Küme Galaksisi`` (İngilizce: Brightest Cluster Galaxy) (BCG) ve bu iki BCG'den uzak bir noktada, çevresindeki ICM'den daha soğuk bir X-ışını yayım zirvesi barındırır. İlk durum birleşmekte olan ve soğuk çekirdekli olmayan kümelerde sıkça görülürken ikinci durum genellikle rahatlamış, soğuk çekirdekli (İngilizce: cool core) kümelerde görülür. Bu, Abell 1142 (A1142)'yi ilgi çekici bir inceleme hedefi yapmaktadır. Bu çalışmadaki hedefimiz, bu X-ışıma zirvesi etrafındaki ICM'yi analiz etmek, sıcaklık ve kimyasal bolluk profilleri oluşturmak ve Aktif Galaksi Çekirdeği (İngilizce: Active Galatic Nucleus) (AGN) yokluğunda, soğuk çekirdekli bir ICM'in nasıl davranıyor olabileceğini tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
A galaxy cluster is the physical assembly of multiple galaxies that are bound together by gravity. They may hold dozens to hundreds of galaxies with varying masses. However, these galaxies roughly represent only 20\% of the total baryonic mass within the cluster. The remaining 80\% is in the form of a superheated plasma that is ever-present throughout the cluster. This plasma is commonly called the ``Intracluster Medium“ (ICM). The immense gravitational potential of the galaxy cluster heats the ICM to temperatures of a hundred million ($10^8$) kelvins, making the ICM a strong source of X-ray emissions. By looking at the X-ray spectra of the ICM, we can learn about its chemical composition and the processes that may have contributed to its chemical enrichment. Abell 1142 is a nearby ($z=0.035$), poor galaxy cluster that possesses two ``Brightest Cluster Galaxies”(BCG) with slightly varying velocities and an X-ray emission peak, which is located away from both BCGs and is also cooler than its surrounding ICM. While the former is typical for merging non-cool core clusters, the latter scenario is usually seen in relaxed, cool core clusters. This makes Abell 1142 (A1142) an interesting target for study. We aim to analyze the ICM around this X-ray peak, look at its temperature and chemical abundance profiles and discuss how the ICM of a cool core cluster might behave in the absence of an Active Galactic Nucleus (AGN) feedback.