Comparison and evaluation of C-ITS scenarios in terms of traffic safety and efficiency
K-AUSsenaryolarının trafik güvenliği ve verimliliği açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 909268
- Danışmanlar: PROF. DR. ILGIN YAŞAR, DOÇ. DR. GÜRKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kooperatif Akıllı Ulaşım Sistemleri (K-AUS), ulaşım teknolojisinde önemli bir ilerleme olarak, çeşitli alt sistemler arasındaki gerçek zamanlı iletişimi temsil eder. KAUS, araçlar arası (V2V), araç altyapı (V2I) ve araç her şey haberleşmesi (V2X) kullanarak araçları, altyapıyı ve yol kullanıcılarını gerçek zamanlı olarak birbirine bağlar. K-AUS'un trafik güvenliği ve verimliliği üzerindeki etkilerini özetleyen kapsamlı araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışma, K-AUS senaryolarını özetlemek ve karşılaştırmak için mevcut literatürden yararlanılarak farklı bölgelerdeki standartları inceleyerek K-AUS uygulamalarına ilişkin değerlendirmeler sunmaktadır. Değerlendirmeler, K-AUS'un trafik güvenliğini ve verimliliğini artırdığını göstermektedir. Gerçek zamanlı iletişim, kazaları önlemek için hızlı müdahalelere oalanak tanır, trafik akışını iyileştirir tıkanıklığı azaltır. Ancak K-AUS yaygın olmasına rağmen, araştırmalar Avrupa, ABD, Çin, Kore ve Japonya gibi gelişmiş ülkelere odaklanmıştır. Gelecekteki araştırmalar, K-AUS'un etkilerini değerlendirmek için standart metodolojiler geliştirmek, gelişmekte olan iletişim teknolojilerini ilerletmek ve destekleyici politika çerçevelerini araştırmak için bu ülkelerdeki çalışmaları standartlaştırmaya ve diğer bölgelerde de çalışmalara odaklanmalıdır. Sonuç olarak, K-AUS trafik güvenliğini ve verimliliğini iyileştirmek için önemli bir araştırma alanıdır. Bu çalışma mevcut araştırmaları sentezleyerek KAUS'un avantajları ve dezavantajları hakkında değerli içgörüler sunmakta ve akıllı ulaşım sistemlerinde gelecekteki çalışmalar için kaynak oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
Cooperative Intelligent Transport Systems (C-ITS) represent a significant advancement in transportation technology where communication between various sub-systems occurs in real-time. The C-ITS connects vehicles, infrastructure, and other road users in real-time using vehicles (V2V), vehicles and infrastructure (V2I), and various entities (V2X). Despite widespread implementation, comprehensive research summarizing the overall benefits of C-ITS on traffic safety and efficiency is limited. This study utilized the available literature to summarize and compare various C-ITS scenarios to provide a clear picture of its improvements. It also evaluates standards across different regions, offering insights into effective C-ITS deployment. The evaluation shows that C-ITS significantly improves traffic safety and efficiency. Real-time communication enables timely actions to avoid incidents, enhances traffic flow, and reduces congestion through improved coordination. However, the reviewed literature indicated that although the C-ITS implementation is widespread around the globe, most of the evaluation reports are geographically biased towards developed countries, with European countries, the United States, China, Korea, and Japan, being the leaders, necessitating more studies in other regions for global validation. Future research should focus on studies inside and outside Europe, the U.S., China, Korea, and Japan to develop standardized methodologies for assessing C-ITS impacts, exploring emerging communication technologies, and investigating supportive policy frameworks. In conclusion, C-ITS holds significant promise for improving traffic safety and efficiency. This study synthesizes existing research, providing valuable insights into the benefits and challenges of C-ITS, and paving the way for future advancements in intelligent transportation systems.