Effect of fallen posidonia oceanica seagrass leaves on wave energy at sandy beaches
Posidonia oceanica deniz çayırlarının ölü yapraklarının kum kıyılardaki dalga enerjisine etkileri
  1. Tez No: 909269
  2. Yazar: OGAN SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN EMRE OTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Posidonia Oceanica (PO) Akdeniz'e özgü bir deniz bitkisidir. Doğu Akdenizde gerçekleştirilen deneysel çalışma ile, doğal ölü PO yapraklarının kıyıyı etklileyen deniz dalgalarının yüksekliklerini etkilediği ölçülmüştür. Dalga yayılma katsayılarının (K_t) 0.73 ile 0.94 arasında değiştiği, bununda dalga boyu sönümlenmesinin %6-27 arasında gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Deney sonuçları, denizde serbest dolaşan ölü PO yapraklarının doğal ortamlarında, kıyı erozyonuna neden olan dalga enerjisine karşı koruma kapasitesi olduğunu göstermektedir. Farklı frekans bantlarda yapılan ileri analizlerde PO yapraklarının kısa dalgalara karşı (peryodu 4.4 sn'den düşük dalgalar) enerji sönümlemesine karşı daha hassas olduğunu göstermektedir. Dalga Spektrumunun yüksek frekans kısmında yapılan hesaplamalarda, en düşük yayılma katsayınının 0.5 olduğu ve bununda %50 dalga sönümlenmesine tekabul etmektedir. İki boyutlu dalga transformasyon programı kullanılarak iki boyutlu bir model oluşturuldu ve modelin kalibrasyonu, PO yaprakları olmadan alınan verilerle yapıldı. Kalibre edilmiş modele bitki parametreleri eklenerek, sürükleme ve katsayıları değiştirilerek dalga yüksekliklerindeki sönümlemeler hesaplandı. Sürükleme katsayısı ölçülen değerlerle ile model değerleri arasındaki kök ortalama kare hatası 4 mm yani ölçülen değerlerin % 2 sine tekabül edene kadar devam ettirildi. İkinci kalibrasyonda serbest parametre olan sürükleme katsayısı 0.55 olarak bulundu. Reynolds sayısı 4-9.103 aralığında hesaplandığı için sürükleme katsayısı analiz boyunca sabit tutuldu. Son olarak, dalga boyuna bağlı ampirik bir dalga sönüm formülü türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
Posidonia Oceanica (PO) is an endemic marine vegetation for the Mediterranean Sea. In an experimental study, conducted in the Eastern Mediterranean, natural dead PO leaves are measured to reduce incident wave heights impacting the beach. Transmission coefficient (K_t) was found to vary between 0.73-0.94 which is equivalent to a wave height decay of 6-27%. The results show that the free-floating dead PO leaves in their natural environment dissipate incoming wave energy and have a capacity to protect the beach against erosion. Further analysis in separate frequency bands show that short waves (with periods less than 4.4 s) are more sensitive to PO leaves in terms of energy dissipation. The transmission coefficient for short waves as calculated using the high frequency part of the wave spectrum, delivered a maximum transmission coefficient of 0.5 corresponding to 50% wave height decay due to PO leaves.2D model was established with an open-source software and calibration of the model was done with data without PO leaves. Vegetation parameters are incorporated to the calibrated model and wave decays are calculated by changing drag coefficients and second calibration of the model is done with vegetation with mean-root-square error of 4 mm which is 2 % of the observed wave heights. Free parameter selected for calibration was drag coefficient (CD) and kept fixed throughout the analysis since the Reynold's number was in the range of 4-9.103 . Finally, an empirical, wave length depended wave decay formula is derived.