Label-free tissue imaging using micro-raman spectroscopy
Mikro-raman spektroskopisi kullanarak etiketsiz doku görüntüleme
  1. Tez No: 909267
  2. Yazar: ARDA İNANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERKOL, PROF. DR. MEHMET BURÇİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez, biyokimya alanında bulunan Hematoksilen ve Eozin (H&E) boyama gibi boyama tekniklerinin aksine plasenta ve uterus gibi farklı fare dokularının biyolojik kompartmanlarının etiketleme olmaksızın mikro-Raman spektroskopisi kullanılarak görüntü alınabileceğini göstermektedir. H&E boyalı dokular ile Raman küme haritaları kıyaslanarak, olgun fare plasental dokularının fonksiyonel bölgelerinin yalnızca Raman spektroskopisi ve kümeleme analizi kullanılarak gerçekleştirilebileceği başarıyla doğrulanmıştır. Spektral analiz yoluyla, biyokimyasal farklılıkları da tartışılmıştır. Ek olarak, boyutsal indirgeme ve kümeleme algoritması seçiminin nihai kümelemenin performansı üzerinde etkisi olduğu gösterilmiştir. İki bileşenin dağılım grafiklerinde t-SNE ve DBSCAN algoritmalarının diğer 25 kombinasyona göre daha üstün ayrılabilirlik sağladığı gösterilmiştir. Algoritmaların kombinasyonu belirlendikten sonra, hem implantasyon hem de implantasyonlar arası bölgelerden alınan dokuları analiz etmek için uygulanmıştır. Sonuçlar, beşinci günde implantasyon bölgelerinden alınan uterus dokularının, histolojik bulgularla uyumlu olarak, embriyonun bağlandığı bölgenin çevresinde belirli biyokimyasalların daha yüksek yoğunluk sergilediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Unlike the staining techniques in biochemistry, like Hematoxylin and Eosin (H&E) staining, this thesis demonstrates that biological compartments of different mouse tissues, namely the placenta, and uterus, can be visualized using micro-Raman spectroscopy without labeling. By comparing the H&E stained tissues with the Raman cluster maps, it is successfully verified that the functional zones of mature mouse placental tissues can be realized exclusively using Raman spectroscopy and clustering analysis. Through the spectral analysis, their biochemical differences are also discussed. Additionally, it is shown that the choice of the dimensional reduction and the clustering algorithm has an impact on the performance of the final clustering in the analysis. It is illustrated that t-SNE and DBSCAN algorithms provided superior separability in the scatter plots of the two components compared to the other combinations among 25. Once the combination of algorithms was determined, it was applied to analyze both the tissues taken from implantation and inter-implantation sites. The results demonstrated that uterine tissues taken from implantation sites on day five exhibited a higher density of certain biochemicals near the region where the embryo attaches, which is in line with the histological findings.