The impact of carbon policies on housing affordability in Türkiye: A system dynamics analysis
Karbon politikalarının Türkiye'deki konut satın alınabilirliği üzerindeki etkisi: Bir sistem dinamiği analizi
  1. Tez No: 909303
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÖZORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
İklim değişikliği, hükümetler ve uluslararası organizasyonlar tarafından olumsuz etkilerinin önlenmesi amacıyla çeşitli mekanizmaların geliştirilmesine neden olan küresel bir öncelik haline gelmiştir. Bu mekanizmalardan birisi, belirlenen sınırları aşan emisyonlar için ücret talep eden Emisyon Ticaret Sistemi (ETS)'dir. Türkiye'de, ETS'nin kurulmasına yönelik planları içeren İklim Kanunu Taslağı ve Karbon Piyasalarının İşleyişine İlişkin Yönetmelik Taslağı yayımlanmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (ÇŞİDB), ETS'nin 15 Ekim 2024'te uygulanacağını duyurmuştur. Bu çalışmanın ana amacı, Türk literatüründe karbon fiyatlandırması üzerine yapılan çalışmaların yetersizliği ve eksikliği göz önüne alındığında, planlanan ETS'nin konut satın alım gücü üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, kapsamlı bir literatür taraması ve uzmanlarla yapılan toplantılar sonucunda Sistem Dinamiği metodolojisi kullanılarak ayrıntılı bir kavramsal model geliştirilmiştir. Çimento ve çelik sektörlerinde 2024-2055 yılları arasında firma düzeyinde analizler yapılmış, birim fiyatlardaki artışlar incelenmiş, inşaat maliyetleri ile konut fiyatlarındaki artışlar analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, çimento sektöründe birim fiyatlarda %134, çelik sektöründe ise %47 artış olacağı gözlemlenmiştir. Artan birim maliyetlerin inşaat maliyetlerine etkisinin %7 ve konut satış fiyatlarına etkisinin %5 fiyat artışı olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, ETS'nin inşaat maliyetleri, konut satış fiyatları ve konut satın alım gücü endeksi üzerindeki etkisinin sınırlı olduğunu, ancak sanayide önemli fiyat artışlarına yol açtığını göstermektedir. Çalışma ayrıca endüstri için bir yol haritası ve ETS'nin etkilerini en aza indirmek için hükümete yönelik politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change has become a global priority, prompting governments and international organizations to introduce various mechanisms to combat its effects. One such mechanism is the Emissions Trading System (ETS), which charges for emissions exceeding set caps. In Turkiye, the Draft Climate Law and the Draft Regulation on Carbon Markets outline plans for an ETS establishment. The Ministry of Environment, Urbanisation and Climate Change (MoEUCC) announced that the ETS will be implemented on October 15, 2024. The major objective of this study is to investigate the impact of the planned ETS on housing affordability, considering the lack and insufficiency of studies on carbon pricing in the Turkish literature. For this purpose, a detailed conceptual model has been developed by using system dynamics, through a comprehensive literature review and expert consultation meetings. Firm-level analyses were conducted in the cement and iron-steel industries between 2024 and 2055, increases in unit prices were examined, and increase in construction costs and house prices were analysed. According to the results of the study, it is observed that the cement industry will face a 134% increase in unit prices and the steel industry will face a 47% increase in unit prices. The impact of the increased unit costs on construction costs was found to be 7% and the impact on house sales prices was found to be 5% price increase. The results show that the impact of the ETS on construction costs, house sales prices and housing affordability index is limited, but it leads to significant price increases in the industry. The study also presents a roadmap for the industry and policy recommendations for the government to minimize the cost effects of the ETS.