Yoğun bakımda prematüre bebeği olan annelere uygulanan müzik destekli kanguru bakımının anne sütü miktarına, emzirmeye başlanma zamanına ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of music-supported kangaroo care applied to mothers with premature infants in intensive care unit on the amount of breast milk, breastfeeding initiation time and anxiety level
- Tez No: 909308
- Danışmanlar: PROF. DR. KAFİYE EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalışma yoğun bakımda prematüre bebeği olan annelere uygulanan müzik destekli kanguru bakımının anne sütü miktarına, emzirmeye başlama zamanına ve anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Randomize kontrollü tipteki çalışma; Haziran-Aralık 2022 tarihleri arasında özel bir hastanede yapıldı. Çalışmanın örneklemini, araştırma kriterine uyan; müzik destekli kanguru bakımı (MDKB=33), kanguru bakımı (KB=33) ve standart hastane bakımını alan kontrol grubu (K=33) toplam 99 anne oluşturdu. MDKB grubuna 30 dk klasik müzik ile kanguru bakımı verildi. Veriler; kişisel bilgi formu, anne sütü kayıt formu ve durumluk süreklilik kaygı envanteri ile toplandı ve SPSS for Windows 23.0 paket programı kullanılarak analiz edildi. Değerlendirmede; varyans analizi, post hoc testler için LSD testi, ANOVA, Ki-Kare, ortalama±standart sapma ve yüzdelikler kullanıldı. Anlamlılık düzeyinde p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to find out the effects of music-assisted kangaroo care applied to mothers with premature babies in the intensive care unit on the amount of breast milk, the time of starting breastfeeding and levels of anxiety. This randomized controlled study was conducted in a private hospital between June and December 2022. Sample of the study consisted of a total of 99 mothers who met research criteria, as music-assisted kangaroo care (MACC=33) group, kangaroo care (CC=33) group and control group (C=33) which received standard hospital care. MACC group was given kangaroo care with 30 minutes of classical music. The data were collected with Personal Information Form, Breast Milk record form and State Trait Anxiety Inventory and analysed by using SPSS for Windows 23.0 package program. Variance analysis, LSD test for post hoc tests, ANOVA, Chi-square, mean±standard deviation and percentages were used in evaluations. Level of significance was considered as p0.05).