Anesteziyoloji ve reanimasyon yoğun bakım ünitesine kabul edilen zehirlenme olgularına uygulanan tedavilerin beş yıllık retrospektif analizi
Retrospective five-year analysis of treatments applied to poisoning cases admitted to the anesthesiology and reanimation intensive care unit
- Tez No: 909309
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Zehirlenmeler günümüzde önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kimyasal maddelerin sayısı ve çeşitliliği arttıkça, insanların bu maddelerle karşılaşma olasılığı da artmakta ve zehirlenme vakalarının sıklığı, özellikle gelişmiş ülkelerde, giderek çoğalmaktadır. Bu çalışma Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon yoğun bakım kliniğindeki zehirlenme vakalarını analiz ederek hasta profili, zehirlenme nedenleri ve tedavi yöntemlerinin mortalite üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç-yöntem: Çalışmamız 1 Ocak 2019- 1 Ocak 2024 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon yoğun bakım kliniğine zehirlenme nedeniyle kabul edilen 18 yaş ve üzeri, yoğun bakımda en az 24 saat süreyle takip edilen ve hakkında yeterli veriye ulaşılmış hastaların geriye dönük taranması ile yapılmıştır. Olguların demografik verileri (cinsiyet, yaş, boy, kilo, VKI), zehirlenmenin nedeni, intihar amaçlı olup olmadığı, yoğun bakıma zehirlenmenin kaçıncı saatinde kabul edildiği, yoğun bakım ünitesinde kalış süresi, eşlik eden sistemik hastalıklarının olup olmadığı kaydedilmiştir. Yoğun bakıma kabulündeki vital bulguları, laboratuvar tetkikleri, GKS, APACHE-II, SOFA, SAPS-II ve PSS skorları kaydedilmiştir. Skorlama sistemlerinin mortaliteyi tahmin etme gücü incelenmiştir. Hastaların yoğun bakım takibi sırasındaki verilen tedaviler kaydedilmiştir. Hastalar Exitus olan ve olmayan 2 grupta ayrılarak toplanılan veriler 2 grup arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya alınan 49 hasta maruz kaldıkları maddeler açısından değerlendirildiğinde; en sık saptanan etkenler ilaç ve alkol alımıydı. Zehirlenmeye yol açan ilaç türleri en çok antipsikotik, antidepresan ve kardiyovasküler sistem ilaçları olarak saptandı. Hastalardan 20'si intihar amaçlı zehirlenme nedeniyle yoğun bakımda takip edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Poisonings are significant public health issues today. With the advancement of technology, the number and variety of chemical substances have increased, raising the likelihood of human exposure and leading to a growing frequency of poisoning cases, particularly in developed countries. This study aims to analyze poisoning cases in the Intensive Care Unit of the Department of Anesthesiology and Reanimation at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, examining patient profiles, causes of poisoning, and the effects of treatment methods on mortality. Materials and Methods: This study was conducted retrospectively by screening the data of patients aged 18 years and older who were admitted to the Intensive Care Unit of the Department of Anesthesiology and Reanimation at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine due to poisoning, were followed up for at least 24 hours, and had sufficient available data between January 1, 2019, and January 1, 2024. Demographic data of the cases (gender, age, height, weight, BMI), the cause of poisoning, whether it was intentional (suicide-related), the time of admission to intensive care after poisoning, duration of stay in the intensive care unit, and the presence of comorbid systemic diseases were recorded. Vital signs, laboratory tests, GCS, APACHE-II, SOFA, SAPS-II, and PSS scores at admission were documented. The predictive power of these scoring systems for mortality was analyzed. Treatments administered during intensive care follow-up were also recorded. Patients were categorized into two groups: those who died (Ex) and those who survived, and the collected data were compared between the two groups. Results: When the 49 patients included in the study were evaluated regarding the substances they were exposed to, the most common causes were drug and alcohol intake. The types of drugs leading to poisoning were predominantly antipsychotics, antidepressants, and cardiovascular system drugs. Twenty patients were admitted to intensive care due to suicide-related poisoning.