Güneş enerjisi sistemleri ve İzmit'te güneş evinin yapılabilirliğinin araştırılması
- Tez No: 90932
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu projede güneş enerjili hacım ısıtma ve sıcak sulu sistemlerin tarih içerisindeki gelişiminden bahsedilmiş ve günümüzdeki uygulamalar için örnekler verilmiştir. Çalışmada; güneş enerjili sistemlerin tarihçesi, güneş hakkında genel bilgi, depolama teknikleri, toplayıcı türleri ve çalışma koşulları, ısı kaybı hesabı, güneşten kazanılan enerjinin F-Charts metodu ile veriminin tayini ve maliyet analizi gibi ana konularda bilgi ve çalışmalar sunulmuştur. Örnek bir güneş evi projesi yapılarak evin ısı kaybı ve sıcak su ihtiyacı tespit edilip, gerekli kollektör alam bulunup, bulunan bu kollektör yüzeyinden F-Charts metodu ile sistemin verimliliği analiz edilerek ekonomik kazançlar araştırılmıştır. Güneş evi, Kocaeli 'nin Derince ilçesi çevre şartlarında düşünülmüş olup, sonuçları tezin son bölümünde dile getirilmiştir. Bu tür çalışmaların tekli konut uygulamalarından daha ziyade, toplu konut uygulamalarında ekonomik olacağı sonucuna varılmış, ayrıca çevreyi az kirlettiği için de başka bir avantajı karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this project historical developments of solar heating and hot watered systems have been mentioned and examples have been given for today's applications. Also in this thesis, datas on such topics like history of solar powered energy systems, general information on the sun storage technics, collector types and working conditions, heat loss calculations, determinations the productivity of the energy gained from the sun by using F-Charts methode and cost analysis have been presented. An exemplar solar house project has been carried out and its heat loss, hot water demand, required collector surface area and economic emoluments have been studied. Solar house had been opined tobe situated in Kocaeli Country's Derince district and results have been given in the last chapter of the thesis. It has been conclued that this type of projects are more applicable and economic to mass estate than a single residance and its only advantage is that it is enviromentally very friendly. XI