Sanatın bileşenleri çerçevesinde fotoğraf ve resim ilişkisine bakmak
Examining the relationship between photography and painting within the framework of art components
- Tez No: 909350
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELCEN YÜCELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, fotoğraf ve resim sanatının bileşenlerini ele alarak iki disiplin arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Fotoğrafın zamanla kendini ifade eden bir araçtan, geniş kitlelere ulaşabilen bir sanat formuna dönüşmesi tartışılmıştır. Fotoğraf ve resmin sanatsal dillerinin, estetik ve teknik öğeler açısından nasıl kesiştiği ve birbirlerinden nasıl beslendikleri analiz edilmiştir. Özne bölümünde, fotoğraf ve resmin öznel bakış açıları ve kültürel anlamları değerlendirilmiştir. Fotoğrafa neden“resim”denildiği, resmin gerçeklik algısı ve fotoğraf-resim ilişkileri analiz edilmiştir. Fotoğrafın, resimsel bir dile ulaşma çabası, bu bağlamda ele alınmıştır. Biçim bölümünde, görsel algılama, mekân, ışık, kompozisyon, renk, dinamizm ve teknik unsurlar gibi fotoğraf ve resmin estetik bileşenleri ele alınmıştır. Özellikle Camera Obscura gibi tekniklerin gelişimi ve fotoğrafın estetik öğeleri, resim sanatından nasıl etkilenerek farklılaştığı açıklanmıştır. Son bölümde, sanatsal yaratıcılığın ifade süreci, ruhsal durumların sanatsal dile nasıl dönüştüğü ve sanatçının içsel dünyasının eserlerine etkisi irdelenmiştir. Fotoğrafın, sadece görüntüleri kaydetmenin ötesinde bir anlatı aracı olarak sanatsal ifadenin parçası haline gelmesi anlatılmıştır. Ayrıca fotoğraf ve resmin kültürel, toplumsal ve estetik değerler açısından karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between photography and painting by exploring the components of both art forms. The transformation of photography from a simple means of self-expression to a widely accessible art form is discussed. The convergence of artistic languages as well as the aesthetic and technical elements of photography and painting, is analyzed to reveal how these two disciplines have influenced and enriched each other. Chapter of Subject assesses the subjective perspectives and cultural meanings in both photography and painting. It explores why photography is sometimes referred to as“painting”and analyzes the concepts of reality in painting and the relationships between photography and painting. Photography's attempt to achieve a painterly style is also discussed within this context. The Form chapter delves into the aesthetic components of photography and painting, such as visual perception, space, light, composition, color, dynamism, and technical elements. It especially addresses the development of techniques like Camera Obscura and examines how the aesthetic qualities of photography have evolved under the influence of painting. Last section investigates the process of artistic creation, how emotional states are translated into artistic language, and how the artist's inner world impacts their works. Photography's role as a medium for artistic expression beyond mere image recording is explored. Additionally, photography and painting are compared in terms of their cultural, social, and aesthetic values.