Faiz politikalarının para arzı üzerindeki etkisinin zaman serisi analizi ile incelenmesi
Examining the effect of interest rate policies on money supply with time series analysis
  1. Tez No: 909351
  2. Yazar: ASİLKAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, faiz politikalarının para arzı üzerindeki etkisini zaman serisi analizi ile incelemeyi amaçlamaktadır. Tez, ekonomik literatürde önemli bir konu olan faiz politikalarının para arzı üzerindeki etkilerini anlamak ve analiz etmek için bir araç olarak zaman serisi analizini kullanmaktadır. Çalışmanın odak noktası, belirli bir dönemde faiz politikalarının para arzı üzerindeki etkilerini analiz etmek ve bu etkilerin zaman içinde nasıl değiştiğini incelemektir. Bu tez, faiz politikalarının para arzı üzerindeki etkilerini anlamak ve gelecekteki para politikası kararlarını desteklemek için önemli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ekonomistlere, politika yapıcılara ve akademisyenlere faiz politikalarının para arzı üzerindeki etkilerini anlamak ve analiz etmek için bir çerçeve sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of interest rate policies on money supply through time series analysis. The thesis utilizes time series analysis as a tool to understand and analyze the effects of interest rate policies on money supply, which is an important topic in economic literature. The focus of the study is to analyze the effects of interest rate policies on money supply during a specific period and to examine how these effects change over time. The thesis aims to provide a significant contribution to understanding the effects of interest rate policies on money supply and to support future monetary policy decisions. This study provides a framework for economists, policymakers, and academics to understand and analyze the effects of interest rate policies on money supply.