Antik Yunan politik düşüncesinin pre-sokratik temelleri
Foundations of political thought pre-socratic philosophy of Ancient Greek
- Tez No: 909349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Siyasal Bilimler, Philosophy, Law, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 422
Özet
Bu çalışmada antik Yunan Polis'inin İyonya coğrafyasındaki özgün kuruluşuna odaklanılmakta ve bu kuruluşun aristokratik sınıf öncülüğünde Özsel bir kuruluş olduğu varsayımı araştırılmaktadır. Buna göre Polis İyonya'da aristokrasinin tek sınıf egemenliğinde ve aristokratik ahlâka referansla Özsel olarak kurulmuş teknik bir formdur. Dolayısıyla antik Yunan politik tecrübesinde politik olan ile ahlâki olan özdeş bir biçimde ortaya çıkmıştır. Polis, ahlâka referansla anlaşılabilir olsa da teknik bir form olarak Polis'in kuruluşu ilkesel bir kuruluştur. Çalışmada bu ilkenin ölçülülük ilkesi olduğu kabul edilmiştir. Ölçülülük ilkesi Polis'i temellendiren ontolojik ahlâki bir ilkedir. Amaca ulaşmak adına antik Yunan felsefesinde gelişen mitik düşüncede ortaya çıkan kavramların pre-sokratik felsefede nasıl ele alındığı ve bu kavramların pre-sokratik felsefeden devamla politik düşünceye nasıl aktarıldığı irdelenmiştir. Mitik düşünceyi rasyonelleştiren pre-sokratik felsefenin, antik Yunan politik düşüncesinin temelinde kurucu bir işlev gördüğünün anlaşılması önemlidir. Bu nedenle ilkin mitik düşüncede ortaya çıkan bazı kavramların pre-sokratik felsefedeki karşılığı aranmış ardından bu kavramların politik felsefeye ne şekilde aktarıldığı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the unique establishment of the ancient Greek Polis (ancient Greek city-state) in the Ionian region, exploring the assumption that this foundation was essentially guided by the aristocratic class. Accordingly, the Polis in Ionia was essentially established as a technical form under the sole dominance of the aristocracy and with reference to aristocratic morality. Consequently, in the political experience of ancient Greece, the political and the moral emerged as identical. While the Polis can be understood with reference to morality, its establishment as a technical form is a principled one. This study asserts that the principle underlying this establishment is the principle of moderation. The principle of moderation is recognized as an ontological and moral foundation of the Polis. To achieve the objective, this study examines how the concepts that emerged in mythical thought, as developed in ancient Greek philosophy, were addressed in Pre-Socratic philosophy and how these concepts transitioned from Pre-Socratic philosophy into political thought. It is crucial to understand that Pre-Socratic philosophy, which rationalized mythical thought, played a foundational role in shaping ancient Greek political thought. Therefore, the study first identifies the counterparts of certain concepts originating in mythical thought within Pre-Socratic philosophy and then explains how these concepts were transmitted into political philosophy.