Muhammed Emin Şinkîtî'nin 'Edvâu'l-beyân' adlı tefsirinde kırâatlere yaklaşımı: Kehf ve Meryem Sûreleri örnekliğinde
Muhammad Amin Shanqiti's approach to qira'at in his tafsir 'Adwa' al-bayan': An example of the Suras al-Kahf and Maryam
- Tez No: 909353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Muammed Emin Şinkîtî'nin Edvâu'l-beyân adlı tefsirindeki Kehf ve Meryem sûrelerinin kırâat farklılıkları ve manaya etkileri, söz konusu tefsiri merkeze alarak incelenmiştir. Çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmamızın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve kaynakları ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde kırâat ilmi ve tarihi ile ilgili kısa bilgi verilmiştir. Kırâat ilmiyle meşhur olan bazı sahâbe hakkında bilgi verilmiştir, kırâatin sözlük ve terim anlamı, kırâatin gayesi ve faydası ile alakalı bilgi verildikten sonra Kur'ân ve kırâat arasındaki ihtilafa değinilmiştir. Ardından kırâatlerin kaynağı ve yedi harf meselesi alakalı kısa bir malumat zikredilmiştir. Daha sonra kırâatlerin geçerlilik şartları ve senetleri itibariyle kırâatlerin çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde müfessirin hayatı, yaşadığı çevre, ilmî birikimi ve şahsiyeti, ders aldığı hocaları, talebeleri, yazmış olduğu eserler, verdiği konferanslar ve Edvâu'l-beyân tefsirinin özellikleri ele alınmıştır. Çalışmanın ana konusu olan üçüncü bölümde ise, Edvâu'l-beyân tefsirinde geçen Kehf ve Meryem sûrelerinin isimledirilmeleri, nüzul sebepleri ve muhtevaları hakkında kısa bilgi verilmiştir. Ardından müfessirin zikrettiği kırâat farklılıkları ayrıntılı bir şekilde izah edilmiş. Daha sonra bu kıraâtlerin anlama etkisi hakkında, gerek müfessirin gerek diğer bazı âlimlerin görüşleri ele alarak izah edilmiştir. Sonuç bölümünde ise bu çalışmada ulaştığımız bulgular hakkında kısa bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the variations in Qıra'at (recitations) of the Suras Al-Kahf and Maryam and their impact on meaning as interpreted in Muhammad Amın Shanqıtı's tafsir,“Adwa' al-Bayan.”The study consists of an introduction, three chapters, and a conclusion. The introduction provides information about the subject, purpose, significance, methodology, and sources of the study. The first chapter offers a brief introduction to the science and history of Qıra'at. It provides information about certain Sahaba (companions of the Prophet) renowned for their expertise in Qıra'at. After discussing the literal and technical definitions of Qıra'at, its objectives, and benefits, the differences between the Qur'an and Qıra'at are addressed. Additionally, the sources of Qira'at and the issue of the seven ahruf (modes of recitation) are briefly explained. Finally, the validity conditions and chains of transmission of Qıra'at, as well as their types, are discussed. The second chapter explores the life of the mufassir (exegete), his environment, scholarly background, personality, teachers, students, written works, lectures, and the characteristics of his tafsir“Adwa' al-bayan.”The main focus of the study, addressed in the third chapter, is a discussion on the naming, reasons for revelation, and content of the Suras Al-Kahf and Maryam as presented in“Adwa' al-Bayan.”The variations in Qıra'at mentioned by the mufassir are explained in detail. Subsequently, the impact of these variations on meaning is analyzed based on the perspectives of the mufassir as well as other scholars. The conclusion summarizes the findings of the study.