Ankara ilinde atölyede üretilen cam objeler
Glass objects produced in workshops in Ankara
- Tez No: 909352
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA SERPİL ORTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Cam geçmişten günümüze kadar çeşitli biçimlerde varlığını sürdürmüştür. Cam objeler yapılan birçok kazı yoluyla elimize geçmiştir. Bu kazılarda başata süs eşyaları olmak üzere kap kaçak, mezardan çıkarılan mezar hediyeleri gibi objelere rastlanmıştır. Kırılgan bir özellik taşıyan cam bu yapısından güvenli bir şekilde muhafaza edilememiştir. Bu araştırmada amaç Ankara ilinde yapılan cam objelerin gelişimi yapımı ile ilgili araç-gereç, temel teknikler cam objeler incelenmiştir. Ankara da bulunan Atölye camdan, cam atölyesinde üretilen cam objeler bu araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen veriler tablolarla yorumlanmıştır. Verilen analizlerde yüzde ve frekanstan yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen aksesuarların biblo, şişe, magnet, vazo, sürahi, şekerlik, mumluk vb. gibi aksesuarların çeşitlendiği atölyede çoğunluk olarak şaloma takımı, küçük el aletleri ve Didyma gözlük kullanıldığı, aksesuarlarda cam ve diğer süsleme gereçleri (ahşap, boya, mıknatıs, yapıştırıcı vb.) tercih edildiği, en çok şeffaf rengin kullanıldığı aksesuarlar oluşturulurken en çok açık alev tekniği kullanıldığı gözlenmiştir. Araştırmalar sonucunda Ankara ilinde cam sanatının belirli kişiler ve kuruluşlar tarafından desteklenmediği belirtilmiştir. Sonuç olarak ise bugüne kadar gerekli önem verilmemiş olduğundan Ankara ilinde cam sanatı yeteri kadar gelişmemiştir. Bu sanatın canlandırılması için tanıtım, reklam ve turizme yönelik ürünlerin yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Glass has persisted in various forms throughout history. Numerous archaeological excavations have yielded glass artifacts, primarily decorative items, vessels, and funerary offerings. Due to its fragile nature, glass has often been challenging to preserve safely. This research aimed to examine the development, tools, techniques, and products of glass objects produced in Ankara. The study's scope was limeted to the glass objects created in an Ankara based workshop. The collected data were analyzed using tables and statistical methods, such as figurines, bottles, magnets,vases, pitchers, sugar bowla, and candlesticks. The workshop primarily used a shaloma kit, small hand tools, and didyma glasses. Additonally, a combination of glass and other decorative materials, including wood, paint, magnets, and adhesives, was employed in the accessories. Transparent color was the most frequently used, and the open flama technique was the predominant production method.The research findings indicated a lack of support for glass art in Ankara by individuals or organizations. Consequently, glass art in Ankara has been neglected and is on the verge of extinction. To revitalize this art form, increased promotion and integration into the tourism industry are necessary.