Sosyal bilgiler 5, 6 ve 7. sınıf ders kitaplarında mesleklerin incelenmesi
Examination of professions in social studies 5th, 6th and 7th grade textbooks
  1. Tez No: 909361
  2. Yazar: MUSTAFA BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mesleklerin öğretiminde eğitim vazgeçilmezdir. Bu süreçte, sosyal bilgiler dersinin rolü tartışmasız bir gerçektir. Bu çalışma,“meslekler”in sosyal bilgiler ders kitaplarındaki işlenişini ortaya koymak hedefiyle gerçekleştirilmiştir ve 5, 6 ve 7. sınıf sosyal bilgiler ders kitaplarında meslek konusuna ne kadar yer verildiğini belirlemeyi amaçlamaktadır. 2023-2024 eğitim-öğretim yılında kullanılan bu ders kitaplarında yer alan metinler, görseller ve örnekler meslek konusuyla ilgili olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmada nitel araştırmanın önemli yöntemlerinden biri olan doküman incelemesi deseni yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma, öğrencilerin hem kişisel hem de toplumsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla kaleme alınmıştır. Öğrencilerin meslek çeşitlerini tanımalarını, kendi ilgi ve yeteneklerini keşfetmelerini, gelecekteki kariyer seçimleri konusunda bilinçli ve doğru kararlar almalarını sağlamaktır. Dolayısıyla, sosyal bilgiler ders kitaplarında mesleklerin detaylı bir şekilde incelenmesi, öğrencilerin sadece bireysel değil aynı zamanda toplumsal düzeyde bilinçli ve sorumlu bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
Education is essential in the teaching of professions. In this process, the role of social studies is unquestionably significant. This study aims to reveal the representation of 'professions' in social studies textbooks. It seeks to determine the extent to which the topic of professions is covered in 5th, 6th, and 7th grade social studies textbooks used during the 2023-2024 academic year. Texts, visuals, and examples related to professions in these textbooks have been examined. This study employed the document analysis method, a significant qualitative research approach. It plays an important role in contributing to both personal and social development of students. This research enables students to recognize various professions, discover their own interests and abilities, and make informed and correct decisions about future career choices. Therefore, a detailed examination of professions in social studies textbooks will contribute to students becoming not only individually but also socially conscious and responsible individuals.