Safiye Erol romanlarının dil incelemesi (İkilemeler, atasözleri, deyimler, argo sözler, ilişki sözleri, kelime sıklığı, dizin)
Language analysis of Safiye Erol's novels (Reduplications, proverbs, idioms, slang words, interaction word patterns, word frequency, index)
  1. Tez No: 909369
  2. Yazar: YASİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN RÜŞTÜ KARABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2997
Özet
Bu çalışma, Cumhuriyet dönemi Türk edebiyatının kadın yazarlarından Safiye Erol'un romanlarının istatistiki üslûp açısından dil incelemesini içermektedir. Çalışmamızda yazara ait olan romanlar incelenerek bu romanların söz varlığı (İkilemeler, Atasözleri, Deyimler, Argo Sözler, İlişki Sözleri) ortaya konmaya çalışılmıştır. Ardından yine bu romanların kelime sıklık çalışması yapılmış ve son olarak romanların ayrı ayrı Dizin sözlükleri çıkarılmıştır. Yazara ait romanlar titizlikle incelerek romanların söz varlığı kullanımı ile ilgili istatistikler çıkarılmış ve yorumlanmıştır. Kelime Sıklık Çalışması ve Dizin çalışması için TürkSözDiz programının 3.6 versiyonu kullanılmıştır. Romanlar dijital ortama aktarılarak programda kullanıma uygun hale getirilmiş ve sonrasında yine program aracılığı ile bu bölümler özenle hazırlanmıştır. Çalışmamız ile hem Cumhuriyet döneminin önemli ve entelektüel kadın yazarlarından olan Safiye Erol'u daha geniş kitlelere tanıtmak hem de yazarın romanlarından hareketle söz varlığı unsurlarının incelenerek Türk diline katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes a language analysis of the novels of Safiye Erol, one of the female writers of the Turkish literature of the Republican period, in terms of statistical style. In our study, the novels belonging to the author were examined and the vocabulary of these novels (Reduplications, Proverbs, Idioms, Slang Words, Interaction Word Patterns) was tried to be revealed. Then, the word frequency study of these novels was conducted and finally, the separate Index dictionaries of the novels were created. The novels belonging to the author were meticulously examined and statistics regarding the use of vocabulary in the novels were obtained and interpreted. The 3.6 version of the TürkSözDiz program was used for the Word Frequency Study and Index study. The novels were transferred to a digital environment and made suitable for use in the program, and then these sections were carefully prepared again through the program. This study aims to both introduce Safiye Erol, one of the important and intellectual female writers of the Republican period, to a wider audience and to contribute to the Turkish language by examining the vocabulary elements based on the author's novels.