Veri okuryazarlığı konulu yayınların bibliyometrik analizi: Web of Science veri tabanı incelemesi
Bibliometric analysis of publications on data literacy: Web of Science database review
  1. Tez No: 909394
  2. Yazar: AYŞE FERİDE KOP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİD DERVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte veri okuryazarlığının önemi artmış; eğitim, iş, araştırma ve günlük yaşam gibi çeşitli alanlardaki verilerin yorumlanması ve kullanılması için hayati hale gelmiştir. Veri okuryazarlığı, eğitim ortamlarında, iş süreçlerinde, akademik araştırmalarda veya kişisel karar alma süreçlerinde uygulanabilir, ayrıca verileri yorumlamak ve veriden yeni değerler çıkarmak için gerekli becerilerle donatır. Bu çalışma, veri okuryazarlığı konusundaki araştırmalara kapsamlı bir genel bakış sunmayı ve bu alandaki mevcut bilimsel araştırma eğilimlerini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Web of Science (WoS) veri tabanından 2005 ile 2023 yılları arasında veri okuryazarlığı ile ilgili toplam 1117 yayını belirleyip veri seti oluşturulmuştur. Bibliometrix R paketi kullanılarak bu eğilimler görselleştirilmiş ve yorumlanmıştır. Bibliyometrik analizle, alanın en önemli kaynakları, verimlilik ölçütleri, temel belgeleri, kavramsal çerçeveleri ve sosyal-entelektüel yapısı ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca çalışmada, veri okuryazarlığı araştırmasına katkıda bulunan en etkili yayınlar, yazarlar, dergiler, üniversiteler ve ülkeler belirlenmiştir. Bulgular mevcut araştırma ortamına ışık tutmakla birlikte, aynı zamanda veri okuryazarlığı konusunda gelecekteki çalışmalara da yol göstermesi için bilgi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of data literacy has surged alongside the advancement of information and communication technologies, becoming crucial for interpreting and utilizing data across various domains such as education, business, research, and everyday life. Data literacy can be applied in educational settings, business processes, academic research, or personal decision-making processes, and equipping them with the necessary skills to interpret data and extract new values from it. This study aims to provide a comprehensive overview of research on data literacy and illuminate current scientific research trends in this field. A total of 1117 publications on data literacy between 2005 and 2023 from the Web of Science (WoS) database were identified through a textual query. The data were visualized and interpreted with the Bibliometrix R package. Key sources, productivity criteria, basic documents, conceptual frameworks, and the social-intellectual structure of the field were unveiled through bibliometric analysis. The research also pinpointed the most impactful publications, authors, journals, universities, and countries involved in data literacy research. The findings not only shed light on the current research scenario but also guide upcoming data literacy research.