Boşanmada kusur belirlemesine ilişkin usul ve esas meseleleri
Principles and procedural issues regarding determination of fault in divorce
- Tez No: 909393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU KAYA KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 515
Özet
Boşanmada kusur belirlemesi, boşanma kararının verilip verilmemesinde ve boşanmaya karar verilmişse de boşanmanın mali sonuçları üzerinde yarattığı etki sebebiyle önem arz eden bir konudur. Çalışmamızda sırasıyla kusur ilkesi de dahil olmak üzere boşanma sistemimizde uygulanan ilkeler ve boşanmada kusurun etkileri, genel ve özel boşanma sebeplerinin değerlendirmesi ile kusur terazisindeki ağırlığına etki eden durumlar, kusurun ispatına ilişkin hususlar ve kusur belirlemesinin farklı meselelerle bağlantıları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Determination of fault in divorce is a significant matter affecting both the decision to grant a divorce and the financial implications resulting from the divorce. In our study, the following topics have been addressed respectively: the principles applied in our divorce system and the effects of fault on divorce, evaluation of general and specific grounds for divorce and circumstances affecting the weight of fault, issues related to proving fault, connections of fault determination with different matters.