Web of Science veri tabanında bilgi okuryazarlığı konulu yayınların bibliyometrik analizi
A bibliometric analysis of publications on information literacy in the Web of Science database
  1. Tez No: 867441
  2. Yazar: AYÇA NUR SEZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, Web of Science (WoS) veri tabanında dizinlenen“bilgi okuryazarlığı”konusunda yayımlanmış makalelerin bibliyometrik analizini yaparak, konunun bilgi yönetimi disiplinindeki yerini ortaya koymaktır. Nihai hedef, konuyla ilgili yapılacak sonraki çalışmalara yol gösterici sonuçlar ortaya koymaktır. Bu kapsamda bilgi okuryazarlığı terimi ile ilişkili olan“bilgisayar okuryazarlığı”,“dijital okuryazarlık”,“medya okuryazarlığı”,“sağlık okuryazarlığı”,“bilimsel okuryazarlık”,“bilgi becerileri”ve“yaşam boyu öğrenme”konulu makaleler bibliyometrik analiz yöntemiyle incelenmiş ve çeşitli unsurlarıyla tablolar ve haritalama tekniği kullanarak yorumlanmıştır. Bu çalışmada bilgi okuryazarlığı ve diğer okuryazarlık türleri ile ilgili WoS veri tabanında dizinlenmiş olan makaleler bibliyometrik analiz yöntemi ve haritalama tekniği kullanılarak değerlendirilmiştir. WoS veri tabanında bilgi okuryazarlığı konulu 4623; bilgisayar okuryazarlığı konulu 92; dijital okuryazarlık konulu 1973; medya okuryazarlığı konulu 1880; sağlık okuryazarlığı konulu 1781; bilimsel okuryazarlık konulu 312; bilgi becerileri konulu 93 ve yaşam boyu öğrenme konulu 944 çalışma tespit edilmiştir. Bu çalışmada; makalelerin yayın tarihlerine, ülkelerine, kurumlarına, dergilerine ve yazarlarına göre tablolar, eş oluşum haritaları ve atıf haritaları sunulmuştur. Bulgular incelendiğinde bilgi okuryazarlığı konulu çalışmalarda atıf sayısına göre en etkili yazar Annemaree Lloyd, en etkili çalışma“Making sense of credibility on the web: Models for evaluating online information and recommendations for future research”, en etkili dergi“Journal of Academic Librarianship”, en etkili kurum University of Granada, en etkili ülke olarak Amerika Birleşik Devletleri belirlenmiştir. Bilgi ve Belge Yönetimi alanına katkı sağlaması adına WoS'ta dizinlenen Türkiye adresli çalışmaların arttırılması önerilmektedir. Bu tezde farklı türlerdeki okuryazarlıkların bir arada bibliyometrik analiz türünde incelenmiş olmasının literatüre katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the articles on“computer literacy”,“digital literacy”,“media literacy”,“health literacy”,“scientific literacy”,“information skills”and“lifelong learning”within the framework of“information literacy”indexed in the Web of Science database by bibliometric analysis method and to interpret them using various tables and mapping techniques. In this study, articles indexed in the WoS database on information literacy and seven other types of literacy were evaluated using bibliometric analysis and mapping techniques. In the WoS database, 4623 studies on information literacy, 92 on computer literacy, 1973 on digital literacy, 1880 on media literacy, 1781 on health literacy, 312 on scientific literacy, 93 on information skills and 944 on lifelong learning were identified. In this study, tables, co-occurrence maps and citation maps are presented according to the publication dates, countries, institutions, journals and authors of the articles. According to the number of citations in the studies on information literacy, the most influential author was Annemaree Lloyd, the most influential study was“Making sense of credibility on the web: Models for evaluating online information and recommendations for future research”, the most influential journal“Journal of Academic Librarianship”, the most influential institution“University of Granada”, and the most influential country“United States of America”. In order to contribute to the field of Information and Document Management, it is recommended to increase the number of studies with Turkish addresses indexed in WoS. In this thesis, it is aimed to contribute to the literature by examining different types of literacies together in bibliometric analysis.