Türk insansız hava araçlarının ABD basınına yansıması
The reflection of Turkish unmanned aerial vehicles in the U.S. press
  1. Tez No: 909415
  2. Yazar: AYŞE SÜMEYYE YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Journalism, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Uluslararası iletişim süreçlerinde kuşkusuz önemli unsurlardan biri haberdir. Türk insansız hava araçları da uluslararası haberlerde kendine yer bulmaktadır. Bu çalışmada Türk insansız hava araçlarının ABD basınında nasıl yer aldığını saptamak amaçlanmıştır. Tiraj listesinde ilk üçte olan The Wall Street Journal, The New York Times ve USA Today gazetelerinin internet sitelerinde 1 Ocak 2022 ve 1 Haziran 2024 tarihleri arasında yayınlanan ve Türk insansız hava araçlarının bulunduğu haberler içerik analizine tabi tutulmuştur. The Wall Street Journal'da 87, The New York Times'ta 70, USA Today'de 6 haber, toplamda 163 haber tespit edilmiştir. Haberler oluşturulan kategorilerle incelenmiş, ABD basının Türk insansız hava araçlarına ilgi gösterdiği, özellikle Bayraktar TB2'ye doğrudan yer verildiği, Rus-Ukrayna Savaşı konulu haberlerde Türk insansız hava araçlarının daha fazla yer aldığı ve gazetelerin Türk insansız hava araçlarına nötr olarak yaklaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
News represents one of the most critical components of international communication processes. Turkish unmanned aerial vehicles have also garnered attention in international media. This study seeks to analyze how Turkish unmanned aerial vehicles are represented in the U.S. press. To this end, content analysis was conducted on news articles published between January 1, 2022, and June 1, 2024, on the official websites of The Wall Street Journal, The New York Times, and USA Today, three of the highest-circulating newspapers in the United States. A total of 163 articles were identified: 87 from The Wall Street Journal, 70 from The New York Times, and 6 from USA Today. These articles were examined based on pre-established categories. The findings indicate that Turkish unmanned aerial vehicles, particularly the Bayraktar TB2, received notable attention in the U.S. press. Coverage was predominantly related to the Russian-Ukrainian War, and the U.S. media maintained a neutral stance in their portrayal of Turkish unmanned aerial vehicles.