Web 2.0 destekli ters yüz öğretimin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin matematik başarısına ve motivasyonuna etkisi
The effect of Web 2.0 supported flipped teaching on mathematics achievement and motivation of 4th grade primary school students
- Tez No: 909414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, ilkokul 4. sınıf matematik dersinde Web 2.0 destekli ters yüz sınıf modelinin matematik dersi akademik başarı ve motivasyona etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ankara'daki özel bir ilkokulun 4. sınıflarında bulunan iki şubedeki toplam 35 öğrenci oluşturmaktadır. Matematik dersinin“geometride temel kavramlar”ve“uzamsal ilişkiler”konularında yapılan öntestlerde, akademik başarı puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmayan gruplar arasında kura çekilerek deney ve kontrol grubu belirlenmiştir. Üç hafta süren çalışmada, deney grubunda konular Web 2.0 destekli ters yüz sınıf modeli ile işlenmiş; kontrol grubunda ise herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Çalışmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan matematik başarı testi ile“İlkokul 3. ve 4. Sınıf Öğrencileri İçin Matematik Dersi Motivasyon Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma süresince elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Uygulama yapılan çalışma grubunda az sayıda öğrenci olduğu için öncelikle verilerin normal dağılıp dağılmadığı kontrol edilmiştir. Bu amaçla yapılan Shapiro-Wilks testi sonucunda p değerlerinin .05'ten büyük olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç, puanların normal dağılım gösterdiğini ortaya koymuş ve tüm alt problemlerde parametrik testlerin kullanılmasına olanak sağlamıştır. Analizler,“bağımlı örneklem t testi”ve“bağımsız örneklem t testi”analiz teknikleriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, hem deney grubunda hem de kontrol grubunda öğrencilerin matematik dersi akademik başarıları açısından başlangıçta birbirlerine denk olduğu görülmüş ve bu durum deneysel işlem sonunda da benzerlik göstermiştir. Motivasyon ön test puanları incelendiğinde,“içsel motivasyon”ve“dışsal motivasyon”puanları açısından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ancak,“motivasyonsuzluk”puanında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Her iki grubun matematik dersi akademik başarı öntest ve sontest puan ortalamaları arasında, sontestler lehine anlamlı farklar bulunmuştur. Başka bir deyişle, her iki grup öğrencinin de deneysel işlem sonunda akademik başarıları artmıştır. Motivasyon öntest ve sontest puanları karşılaştırıldığında, deney grubunda“içsel motivasyon”puanlarının sontest lehine anlamlı bir şekilde arttığı; kontrol grubunda ise“dışsal motivasyon”puanlarının sontest lehine arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, akademik başarı ile motivasyon puanları arasındaki ilişki incelendiğinde, deney grubunda anlamlı bir farklılık bulunmamış; kontrol grubunda ise“dışsal motivasyon”alt faktörü ile akademik başarı arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Ters yüz sınıf modeli, öğrencilerin öz düzenlemeli öğrenme becerilerini geliştirmede önemli bir fırsat sunmaktadır. Gelişen yapay zekâ destekli Web 2.0 araçlarının evde kullanımı, öğrencilerin bilgiye ulaşma ve yapılandırma süreçlerini destekleyebilir. Bu sayede, öğrenciler bireysel olarak edindikleri bilgiyi, okulda iş birliği ve sosyalleşme yoluyla pekiştirerek öğrenme süreçlerini daha verimli hâle getirebilirler.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to investigate the effects of the Web 2.0 supported flipped classroom model on academic achievement and motivation in a 4th grade primary school mathematics course. A quasi-experimental research design with a pretest-posttest control group was used in the research. The study group consisted of a total of 35 students in two branches of the 4th grade of a private primary school in Ankara in the 2023-2024 academic year. In the pretests on the subjects of“basic concepts in geometry”and“spatial relations”of the mathematics course, the experimental and control groups were determined by drawing lots between the groups with no significant difference in academic achievement scores. In the three-week study, the subjects were treated with the Web 2.0 supported flipped classroom model in the experimental group; no intervention was made in the control group. The data of the study were obtained using the mathematics achievement test prepared by the researcher and the“Mathematics Lesson Motivation Scale for 3rd and 4th Grade Primary School Students”. SPSS 24 package program was used in the analysis of the quantitative data obtained during the study. Since there were a small number of students in the study group where the application was made, first of all, it was checked whether the data was normally distributed. As a result of the Shapiro-Wilks test conducted for this purpose, it was determined that the p values were greater than .05. This result revealed that the scores were normally distributed and allowed the use of parametric tests in all sub-problems. The analyses were carried out with the“dependent sample t-test”and“independent sample t-test”analysis techniques. According to the results obtained in the research, it was seen that both the experimental group and the control group were initially equal to each other in terms of their academic success in the mathematics course, and this situation was similar at the end of the experimental process. When the motivation pre-test scores were examined, a significant difference was found in favor of the experimental group in terms of“intrinsic motivation”and“extrinsic motivation”scores. However, no significant difference was found in the“motivationlessness”score. Significant differences were found between the mathematics course academic success pre-test and post-test score averages of both groups in favor of the post-tests. In other words, the academic success of both groups of students increased at the end of the experimental process. When motivation pretest and posttest scores were compared, it was determined that the“intrinsic motivation”scores in the experimental group increased significantly in favor of the posttest; while the“extrinsic motivation”scores in the control group increased in favor of the posttest. In addition, when the relationship between academic achievement and motivation scores was examined, no significant difference was found in the experimental group; a positive relationship was found between the“extrinsic motivation”sub-factor and academic achievement in the control group. The flipped classroom model offers an important opportunity to develop students' self-regulated learning skills. The use of developing artificial intelligence-supported Web 2.0 tools at home can support students' processes of accessing and structuring information. In this way, students can reinforce the knowledge they have acquired individually through cooperation and socialization at school, making their learning processes more efficient.