Osmanlı Devleti'nde Amerikan ekonomik varlığı: 1850-1908
American economic presence in the Ottoman State: 1850-1908
  1. Tez No: 909446
  2. Yazar: NAMIK SAÇLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Uluslararası Ticaret, Economics, History, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Osmanlı Devleti 19. yüzyılda Batılı devletlerle daha derinlikli ticarî ilişkilere girmiştir. 1830 senesinde Amerika Birleşik Devletleri'yle resmî ilişkiler kurulduktan sonra Amerikalıların Osmanlı Devleti'ndeki varlığı zaman içinde artacaktır. Çalışmada bu ilişkilerin altmış senelik süreci ele alınmıştır. Amerikan İç Savaşı'ndan önce, 19. yüzyılın ortasından itibaren II. Meşrutiyet'e kadar geçen süreç içinde yapılan karşılıklı ticaret değişik katmanları ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bunun için Osmanlı, Amerikan ve İngiliz Arşivi, çeşitli süreli yayınlar birincil kaynak olarak taranmıştır. Ekonomik ilişkiler pazarlama, rekabet, acentelik faaliyetleri, ödeme sorunları, reklamlar gibi başlıklar altında irdelenmiştir. Amerikalıların Osmanlı azınlıkları ile ilişkilerinin doğasıyla misyonerlerin ticarete katkı sunup sunmadıkları anlaşılmaya çalışılmıştır. İki ülke arasında gidip gelen emtianın hacmi çıkarılıp, ürün bazındaki sayısal veriler tek tek grafikler halinde ortaya konmuştur. Bu sayede ticaretin trendleri tespit edilmiştir. Dış ticaret hacminde yaşanan dalgalanmaların sebepleri analiz edilmiştir. Geniş bir aralığı kapsayan çalışma zaman içinde ticaretin yapısındaki değişiklikleri anlamaya fırsat vermiştir. Bu sayede her ürünün aslında her zaman önemli bir yer işgal etmediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, the Ottoman State entered into deeper commercial relations with Western states. Following the establishment of official relations with the United States of America in 1830, the American presence in the Ottoman State gradually increased. This study examines the sixty-year period of these relations. Covering the period from before the American Civil War to the Second Constitutional Era, the mutual trade is analyzed in its various layers. For this purpose, primary sources such as Ottoman, American, and British archives, as well as various periodicals, were reviewed. Economic relations are analyzed under the headings of marketing, competition, agency activities, payment problems, and advertisements. The nature of American relations with Ottoman minorities and the contribution of missionaries to trade are examined. The volume of commodities exchanged between the two countries is calculated, and numerical data on a product basis are presented in individual graphs. This analysis identifies trade trends and examines the reasons for fluctuations in foreign trade volume. By covering a wide range of data, the study provides insights into the changes in the structure of trade over time, revealing that not every product consistently held significant importance.