Yahudilikte Babil Kulesi Miti
The Tower of Babel Myth in Judaism
  1. Tez No: 909447
  2. Yazar: ENİS İVGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, Tanah'ın Yaratılış kitabındaki Babil Kulesi mitini, Yahudi teolojisi üzerindeki etkileri bağlamında ele almaktadır. Tanah'ın yalnızca bir dini metin olmadığını, aynı zamanda insanlık tarihine, kültürel evrimlere ve toplumsal yapıların gelişimine dair geniş bir perspektif sunduğunu vurgulamak önemlidir. Tanah anlatıları, tarihsel olayların kronolojik bir yansıması olarak uzun bir süre kabul edilmiştir, ancak bu anlatıların çoğunda antik dönemin mitolojik unsurlarını görmek mümkündür. Çalışmanın ilk bölümü, Antik Mezopotamya'daki tanrı sistemi, gök ve yer dikotomisi, mabetler ve ibadet pratiklerini ele almaktadır. Mezopotamya'nın dini yapısının, toplumsal yaşam üzerindeki derin etkileri, tanrıların göksel otoritesinin mabetler aracılığıyla nasıl şekillendiği bu bölümde tartışılmaktadır. İkinci bölümde, Tanah'ta anlatılan diğer önemli mitlerden Kayin'in isyanı ve Nuh Tufanı, Babil Kulesi mitine giden yolda insanlık tarihinin Tanrı'ya karşı gelme eğilimlerini simgeleyen anlatılar olarak değerlendirilmektedir. Babil Kulesi mitinin, antik dönemin çok tanrılı inanç yapısından izler taşıdığı ve insanların Tanrı'ya ulaşma çabası ile Tanrı'nın bu çabaya verdiği tepkiyi anlattığı görülmektedir. Tek bir dil konuşan ve birleşik bir toplum olarak betimlenen insanlık, Tanah'a göre Tanrı'nın gazabıyla dilleri karışarak farklı bölgelere dağıtılmış ve böylece dilsel ve kültürel çeşitlilik meydana gelmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümü, Babil Kulesi'nin mimari yönlerini ve Tanrı'nın bu projeye duyduğu öfkenin dillerin karışması ile sonuçlanmasını analiz eder. Aynı zamanda Yahudi teolojisindeki ahlaki dersler ve bu mitin Yahudi inanç sistemi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Tanah'ta yer alan bu anlatı, Tanrı'nın otoritesine karşı çıkmanın nasıl cezalandırıldığını ve insanlığın birliğinin nasıl bozulduğunu simgeleyen güçlü bir uyarıdır. Bu bağlamda, Babil Kulesi miti, dinler tarihi perspektifinden değerlendirilerek kökenlerine ve Yahudi teolojisine etkilerine dair kapsamlı bir inceleme sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the myth of the Tower of Babel in the Book of Genesis, within the context of its impact on Jewish theology. It is important to emphasize that the Torah is not only a religious text but also provides a broad perspective on human history, cultural evolutions, and the development of social structures. The narratives of the Torah were long regarded as a chronological reflection of historical events, but many of these stories contain mythological elements from ancient times. The first section of the study explores in detail the deity system, the dichotomy between heaven and earth, temples, and religious worship practices in Ancient Mesopotamia. This section discusses how the religious structure of Mesopotamia deeply influenced social life, and how the celestial authority of the gods was shaped through temples. In the second section, other important myths in the Torah, such as Cain's rebellion and the Flood of Noah, are evaluated as narratives symbolizing humanity's tendency to defy God, leading up to the Tower of Babel. The Tower of Babel myth carries traces of the polytheistic belief systems of the ancient world, depicting humanity's attempt to reach God and God's response to this effort. According to the Torah, humanity, described as a unified society speaking a single language, was scattered across different regions as a result of God's wrath, which led to the mixing of languages and the emergence of linguistic and cultural diversity. The third section of the study analyzes the architectural aspects of the Tower of Babel and how God's anger at this project resulted in the confusion of languages. It also examines the moral lessons within Jewish theology and the impact of this myth on the Jewish belief system. This narrative in the Torah serves as a powerful warning of how defiance against God's authority is punished, and how the unity of humanity is disrupted. In this context, the myth of the Tower of Babel offers a comprehensive examination from a religious history perspective, delving into its origins and its theological implications within Jewish thought.