Türkiye'de startup kurma ve geliştirme süreçlerinde karşılaşılan engeller
Obstacles encountered in startup establishment and development processes in Turkey
  1. Tez No: 909448
  2. Yazar: SERHAT DUYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF NUR ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Konu akademik çalışma, Startuplarda kuruluş ve gelişim aşamasında karşılaşılan engelleri detaylı bir şekilde incelemeyi amaçlamaktadır. Yeni kurulan girişimlerin kritik dönem olan kuruluş ve gelişim sürecinde karşılaşılan zorlukları ve bu zorlukların üstesinden gelmeye yönelik potansiyel çözüm önerilerini belirlemek için nitel bir araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmanın amacı, startup girişimlerinin karşılaştığı zorlukları derinlemesine analiz ederek, bu girişimlerin gelecekteki başarılarını artırmak ve girişimcilik ekosistemine katkı sağlamaktır. Bu bağlamda, literatüre yeni bilgiler eklenmesi ve girişimciler, yatırımcılar, danışmanlar ile girişimcilik ekosistemine pratik faydalar sağlanması hedeflenmektedir. Elde edilen bulgular, bu girişimlerin stratejik kararlarını ve operasyonlarını geliştirmek isteyenlere rehberlik etmesi beklenmektedir. Çalışmanın kapsamı, bilişim sektöründe faaliyet gösteren 0-3 yaşındaki teknoloji girişimlerini kapsamaktadır. Araştırma, bu girişimlerin kuruluş ve gelişim döneminde karşılaştığı finansman, pazarlama, rekabet, müşteri edinme ve hukuki konular gibi çeşitli zorlukları ele almaktadır. Nitel araştırma yaklaşımının benimsendiği konu çalışmada, veri toplama amacı ile bilişim sektöründeki startupların kurucu ortakları ile derinlemesine mülakatlar gerçekleştirildi. Mülakatlar girişimcilerin deneyimlerini öğrenmemize, görüş ve önerilerini anlamamıza yardımcı oldu. Çalışma giriş, literatür taraması, araştırma yöntemi, bulgular, tartışma, sonuçlar ve öneriler, kaynakça ve ekler aşamalarını içermektedir. Bu araştırma sonucu, bilişim sektöründeki teknoloji girişimlerinin kuruluş ve gelişim aşamalarında önemli öngörüler sağlayarak bu alandaki literatüre ve pratik uygulamalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This academic study aims to examine in detail the obstacles encountered in startups during the establishment and development phase. A qualitative research method was adopted to determine the difficulties encountered during the establishment and development process of newly established enterprises, which is a critical period, and potential solutions to overcome these difficulties. The aim of the research is to analyze in depth the challenges faced by startup initiatives, to increase the future success of these initiatives and to contribute to the entrepreneurship ecosystem. In this context, it is aimed to add new information to the literature and provide practical benefits to entrepreneurs, investors, consultants and the entrepreneurship ecosystem. The findings are expected to guide those who want to improve the strategic decisions and operations of these initiatives. The scope of the study covers 0-3 year old technology startups operating in the IT sector. The research addresses various challenges faced by these startups during their establishment and development period, such as financing, marketing, competition, customer acquisition and legal issues. In the study, in which a qualitative research approach was adopted, in-depth interviews were conducted with the founding partners of startups in the IT sector for the purpose of data collection. Interviews helped us learn about the entrepreneurs' experiences and understand their opinions and suggestions. The study includes the stages of introduction, literature review, research method, findings, discussion, results and recommendations, bibliography and appendices. The result of this research aims to contribute to the literature and practical applications in this field by providing important insights into the establishment and development stages of technology initiatives in the IT sector.