Yazılım projelerinde proje yöneticisinin ekip yönetimi özelliklerinin proje başarısına etkileri
Effects of project manager's team management features on project success in software projects
- Tez No: 909454
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Proje Yönetimi günümüz iş dünyasında artık oldukça yaygın olarak kullanılan bir yönetim çeşidi olmuştur. Geçmişten geleceğe hızla değişen organizasyonlarda proje yönetiminin önemi her geçen gün artmıştır ve artmaya devam edecektir. Proje yönetimi değişkenlik içeren birçok adımıyla normal yönetim süreçlerinden farklılaşır ve kendine özgü yönetim süreçlerini de içerir. Proje yönetim süreçlerinde proje ekibinin her bir bireyi önemli role sahiptir. Proje başarısı için genellikle öncelikli proje faaliyetleri ile süreçlerin başarılı şekilde tamamlanmış olması dikkate alınmaktadır. Günümüzde yapılan çalışmalarda da görüldüğü üzere proje yöneticisinin projeye etkisi, liderliği, yöneticilik becerileri, yönetim şekli, kişisel özellikleri ve çalışmalarının söz konusu projenin başarıyla tamamlanmasındaki rolü yadsınamaz. İşletmeler genellikle projelerinin proje yönetimi başarısını ve bu başarıya etki eden faktörleri proje tamamlanma ve kapanış sürecinde araştırmaktadır. Bu araştırmalar sırasında proje yönetiminde kilit rolü olan proje yöneticisinin yeterlilikleri de detaylı bir şekilde incelenmelidir. Proje ekibi izlemesi gereken proje süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlamasa bile proje yöneticisinin kişisel özellikleri projeye yansıdığı için proje başarısı etkilenecektir. Benzer şekilde proje ekibi proje süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlasa bile yine proje yöneticisinin kişisel özellikleri nedeniyle proje yönetiminde sorunlar çıkabilmekte ve hatalarla karşılaşılabilmektedir. Bu çalışmanın ilk bölümünde alandaki önceki çalışmalar, ikinci bölümünde proje ve proje yönetimi hakkındaki kavramlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde proje yöneticisi, rolü, yetenekleri ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Proje yöneticisinin proje başarısına katkısı irdelenmiştir. Dördüncü bölümde proje ekipleri, proje ekip yönetimi incelenmiştir. Beşinci bölümde projelerde başarı, proje yönetiminde başarı ve yazılım projelerinde başarı incelenmiştir. Altıncı bölümde yapılan araştırmalardan edinilen bilgilerle geliştirilen bir ölçek ile“Yazılım Projelerinde Proje Yöneticisinin Ekip Yönetimi Özelliklerinin Proje Başarısına Etkisi”başlıklı anket çalışması, uygulama ve analiz süreci anlatılmıştır. Proje yöneticisinin ekip yönetimi özellikleri ile proje başarısı arasında ilişki olup olmadığı incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Project Management has become a very common type of management in today's business world. The importance of project management in organizations that change rapidly from the past to the future has increased day by day and will continue to increase. Project Management differs from normal management processes with its many variable steps and includes its own specific management processes. Each member of the project team has an important role in the project management processes. Successful completion of processes and priority project activities are generally taken into account for project success. As seen in the studies conducted today, the impact of the project manager on the project, leadership, managerial skills, management style, personal characteristics and the role of her/his work in the successful completion of the project cannot be denied. Businesses generally investigate the project management success of their projects and the factors affecting this success during the project completion and closing process. During these researches, the competencies of the project manager, who has a key role in project management, should also be examined in detail. Even if the project team does not successfully complete the project processes that must be followed, the project success will be affected as the personal characteristics of the project manager are reflected in the project. Similarly, even if the project team successfully completes the project processes, problems may arise in project management and errors may occur due to the personal characteristics of the project manager. In the first chapter of this study, previous studies in the field, and in the second chapter, the concepts about project and project management were examined. In the third chapter, the project manager, his role, abilities and characteristics are emphasized. The contribution of the project manager to the project success has been examined. In the fourth chapter, project teams and project team management are examined. In the fifth chapter, success in projects, success in project management and success in software projects are examined. In the sixth chapter, a scale developed with the information obtained from the researches and the survey study, application and analysis process titled“The Effect of the Team Management Characteristics of the Project Manager in Software Projects on the Project Success”are explained. It has been tried to examine whether there is a relationship between the team management characteristics of the project manager and the success of the project.