Ark parametrelerinin metal ergime havuzuna ve yüzey karakteristiğine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of arc parameters on metal melting pool and surface characteristics
  1. Tez No: 909456
  2. Yazar: OSMAN EMRE ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Lazer ve elektron ışın demeti ısı kaynakları toz yatak ergitme yönteminde yaygın kullanılırken, elektrik arkının toz yatakta ısı kaynağı olarak eklemeli imalat için araştırılması üzerine çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu tez çalışmasında, 316L paslanmaz çelik alaşımının toz yatakta ark kullanılarak ergitilmesinin eklemeli imalat için tek çizgi katılaşma davranışı incelenmiştir. İlk aşamada, tek çizgi ergitme yöntemiyle farklı ark amper değerleri, tungsten elektrot çapları ve ergitme hızlarının ergime havuzu boyutları ve sürekliliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ergime bölgelerinden elde edilen katılaşma görünümlerinden boyutsal doğruluk ve süreklilik araştırılması yapılmıştır. İlerlemeye dik ara yüzeylerden mikroyapılar incelenmiştir. İkinci aşamada ise tek çizgi katılaşma için parametre çalışması yapılmış olup tungsten elektrot mesafesi ve ilerleme hızının etkileri araştırılmıştır. Yapılan elektrot mesafesi deneylerinde elektrot ile toz yatak arasındaki mesafenin azalmasının çizgisel katılaşmayı desteklediği görülmüştür. Bu deneylerde ulaşılan çıkarımlar neticesinde elektrot toz yatak mesafesinin 0,5 mm seçildiği deney koşullarında 20 amper ile 4mm/s, 25A ile 6mm/s ve 30 amper ile 8 mm/s ilerleme hızlarında çizgisel katılaşmanın oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While laser and electron beam heat sources are widely used in powder bed melting, studies on investigating electric arc as a heat source in powder bed for additive manufacturing are very limited. In this thesis, the single-line solidification behavior of 316L stainless steel alloy for additive manufacturing using arc in powder bed melting is investigated. In the first stage, the effects of different arc amperage values, tungsten electrode diameters, and melting rates on the melting pool dimensions and continuity were investigated by single line melting method. Dimensional accuracy and continuity were investigated from solidification views obtained from melting zones. Microstructures were analyzed from interfaces perpendicular to the progress. In the second stage, a parameter study was carried out for single-line solidification and the effects of tungsten electrode distance and feed rate were investigated. In the electrode distance experiments, it was observed that the decrease in the distance between the electrode and the powder bed supports linear solidification. As a result of the conclusions reached in these experiments, it was observed that linear solidification occurred at feed rates of 4 mm/s with 20 amps, 6 mm/s with 25A and 8 mm/s with 30 amps under experimental conditions where the electrode powder bed distance was selected as 0.5 mm.