Çocukluk çağı invajinasyon olgularında tedavi sonuçlarımızın değerlendirilmesi
- Tez No: 909528
- Danışmanlar: DR. GÜNYÜZ TEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: İnvajinasyon, erken çocukluktaki en sık bağırsak tıkanıklığı nedenidir. Çalışmamızda, 11 yılda tedavi ettiğimiz invajinasyon olgularının demografik özelliklerini, klinik bulgularının tedavi yöntemi tercihi üzerine etkisini ve tedavi yöntemlerimizin başarısını incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Ocak 2013-Eylül 2024 arasında invajinasyon tanılı 122 olgunun kayıtları retrospektif incelendi. Hastalar ilk tedavi UEHR veya cerrahi uygulananlar ve UEHR başarılı ve başarısız olarak gruplandırılarak; demografik veriler, klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulguları, tedavi yöntemleri ve komplikasyonları, antibiyoterapi, beslenme süresi, hastane yatış süresi, yatış maliyeti, rekürrens açısından incelendi. Tüm veriler SPSS for Win22 programında, T-Testi, Ki Kare ve Fisher Exact Test ile analiz edilmiştir. p:0.05 anlamlılık ölçütü olarak kullanıldı. Bulgular: 122 olgunun %74.6'sına(n=91) ilk tedavi UEHR %25.4'üne(n=31) cerrahi tedavi yapıldı. UEHR, hastaların %76.9'unda başarılı, %23.1'inde başarısız oldu. E/K oranı 1.7/1 idi. Ortalama yaş 33.52±35.81 aydı. Cerrahi hastalarında yaş ortalaması yüksekti ancak istatistiksel anlamlı değildi. Belirgin mevsimsel farklılık saptanmadı. Ortalama başvuru süresi; 3.5±6.5 gün, UEHR olgularında 2.64±2.80 gün, cerrahi olgularında 6±12 gündü. En sık şikayetler karın ağrısı(%71.3), kusma(%71.3) ve çilek jölesi gaitaydı(%21.3). Karın ağrısı UEHR hastalarında belirgin fazlaydı(p=0.005). Çilek jölesi gaita HR başarısızlığını artırmaktaydı(p=0.03). Gruplarda distansiyon ve defansta fark saptanmadı. Palpabl kitle HR başarısızlığıyla ilişkiliydi(p=0.00). Lökositoz, HR başarısızlığıyla ilişkiliydi(p=0.02). ADBG'de hava-sıvı seviyesi cerrahi hastalarda daha sıktı(p=0.003).
Özet (Çeviri)
Objective: Intussusception is the most common cause of intestinal obstruction in early childhood. This study aimed to evaluate the demographic features, clinical findings, treatment methods, and outcomes of intussusception cases treated over 11 years. Materials and Methods: Records of 122 patients diagnosed with intussusception between January 2013 and September 2024 were retrospectively reviewed. Patients were grouped based on initial treatment as ultrasound-guided enema hydrostatic reduction (UEHR) or surgery and further classified as UEHR successful or unsuccessful. Demographics, clinical, laboratory, imaging findings, treatment methods, complications, hospital stay, costs, and recurrence rates were analyzed using SPSS for Windows v22. A p-value