Çocukluk çağı invajinasyon olgularında serum fizyolojik ile redüksiyon
Reduction with saline in cases of intussusception in childhood
- Tez No: 384515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİM BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma invajinasyon olgularında serum fizyolojik ile hidrostatik redüksiyonun başarısını ve bu başarıya etki eden faktörleri irdelemek amacı ile yapıldı. Çalışmada 01.01.2010 – 01.10.2012 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Kliniğine başvuran invajinasyon tanısı almış ve serum fizyolojik ile redüksiyon denenmiş, 0-16 yaş arası çocuk hastaların dosya bilgileri tarandı. Çalışmaya 100 hasta dahil edildi. Bu hastaların şikayet süresi, hastanede yatış süreleri, tedavi şekli, nüks eden hasta sayısı, ameliyata alınma nedenleri, maliyet, hastaların ağırlığı, cinsiyet ve yaşları arasındaki farklılıklar ortaya kondu. Bunların SF ile redüksiyonun başarısına etkisi incelendi. Ayrıca SF ile redüksiyona kusma, kanlı gaita, invajine olmuş segmentin çapı ve uzunluğunun etkisi de ortaya konuldu. Çalışmaya peritonit, perforasyon, sepsis ve muhtemel barsak gangreni şüphesi nedeniyle redüksiyon uygulanmamış hastalar dahil edilmedi. Sonuç olarak serum fizyolojik ile yapılan redüksiyon işleminin basit, etkili, güvenilir, ekonomik, nüks olgularda tekrarlanabilen, komplikasyon oranı düşük ve yüksek başarı ile uygulanabilen bir tedavi yöntemi olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between 01.01.2010 - 01.10.2012 via scanning the file information of children between 0-16 years old applied for Yüzüncü Yıl University Clinic of Pediatric Surgery, whodiagnosed as childhood intususception and treated with saline reduction method. In this study100 patients added study. Age of patients who diagnosed as intussusception, duration of complains, number of reduction process, the used amount of saline, the duration of hospitalization, causes of operation, the length and location of the intussusception, the diameter of the intussusception, the difference of the success between sexes and the effects of vomiting, bloody stools on reduction and cost affectiveness were asseyed. Patients who reduction cannot be applied due to with peritonitis, perforation, sepsis and possible bowel gangrene were excluded. In conclusion we suggested hydrostatic reduction with is simple, affective, safe, economic and has a high success rate with low recurrence risk and can be repeated in cases of recurrence.