Marmara bölgesinde alkol veya madde bağımlılığına sahip kişilerde bağımlılık şiddeti ve adli öykü arasındaki ilişkinin incelenmesi: retrospektif bir çalışma
Investigation of the relationship between addiction severity and forensic : History in people with alcohol or substance addiction in the marmara region: Retrospective study
- Tez No: 909598
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL TAŞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bağımlılık, bireylerin madde veya alkol kullanımını kontrol edemediği ve zararlı sonuçlarına rağmen bu durumu sürdürdüğü karmaşık bir durumdur. Bu durum, fiziksel, psikolojik ve sosyal bozulmalara yol açarak hem bireyi hem de toplumu olumsuz etkiler etkileyebilir. Suç davranışlarıyla bağımlılık arasındaki ilişki güçlüdür; bağımlı bireyler genellikle yasa dışı faaliyetlere yönelirler. Çeşitli kriminolojik teoriler bu ilişkiyi açıklar. Araştırmanın amacı, alkol ve madde bağımlılığı ile adli öykü arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma, 2023-2024 yılları arasında Marmara Bölgesi'nde, alkol ve madde kullanım bozukluğu sebebiyle Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine başvuran 18 yaş üstü 293 danışanın verilerinin geriye dönük incelenmesiyle gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların profilleri, klinik özellikleri ve adli geçmişleri analiz edilmiştir. Bulgular, bağımlılık şiddetinin denetimli serbestlik ile pozitif bir ilişki gösterdiğini, ancak cezaevi yaşantısı ile doğrudan bir ilişki bulunamadığını ortaya koymaktadır. Cinsiyetin bu ilişkiler üzerinde belirleyici bir faktör olmadığı görülmüştür. Çalışmamız, bağımlılık ve suç davranışları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek açısından literatüre katkılar sağlamakta ve sonraki çalışmalara ışık tutmaktadır. Çalışmanın kısıtlılıkları arasında örneklem büyüklüğünün sınırlı olması, retrospektif doğa ve veri kaynaklarının sınırlılığı gösterilebilir. Sonraki çalışmalarda daha geniş ve çeşitli örneklem kullanımı, uzunlamasına çalışmalar yapılması ve eşlik eden psikiyatrik hastalıkların değerlendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Addiction is a complex condition in which individuals are unable to control their use of drugs or alcohol and continue to do so despite the harmful consequences. This can lead to physical, psychological and social deterioration, negatively affecting both the individual and society. The relationship between criminal behavior and addiction is strong; addicted individuals often turn to illegal activities. Various criminological theories explain this relationship. The aim of this study is to examine the relationship between alcohol and substance addiction and forensic history. The study was conducted by retrospectively examining the data of 293 clients over the age of 18 who applied to the Green Crescent Counseling Centers for alcohol or substance use disorder in the Marmara Region between 2023-2024. Participants' profiles, clinical characteristics, and forensic histories were analyzed. The findings reveal that addiction severity is positively associated with probation. Gender was not found to be a determining factor in these relationships. Our study contributes to the literature in terms of evaluating the relationship between addiction and criminal behavior and sheds light on future studies. Among the limitations of the study, limited sample size and limited data sources can be mentioned. In future studies, it may be recommended to use a larger and more diverse sample, to conduct longitudinal studies and to evaluate comorbid psychiatric disorders.