Sosyal ağlarda davranış benzerlikleri üzerine teorik bir inceleme: Ön seçilim ve sosyalleşme etkileri
A theoretical investigation of behavioral similarities in social networks: Selection and socialization
- Tez No: 909630
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez arkadaşlık ağları ve risk paylaşım ağlarıyla ilgilidir. Arkadaşlık ağlarında, bireyler kararlar aldıklarında veya davranışları seçtiklerinde, arkadaşlarının kararlarından veya davranışlarından etkilenirler. Buna karşılık, bireyler genellikle arkadaşlarını bu kararlardaki ve davranışlardaki benzerliklere göre seçerler. Kandel (1978), bu iki etkinin arkadaşlık ağlarında mevcut olduğuna dair ampirik kanıtlar sunar ve bunlara sırasıyla sosyalleşme ve ön seçilim olarak adlandırır. 2. bölüm, bireylerin arkadaşlarını benzerliğe göre seçtiklerinde ortaya çıkan sosyal ağ yapısı ve bireylerin kararlarının arkadaşlarının kararlarından nasıl etkilendiğiyle ilgilenir. Bireylerin, hiçbir arkadaşı olmadığında (sosyalleşme etkilerinden bağımsız olduklarında) eylemlerini veya davranışlarını belirleyen farklı tiplere sahip olduğu varsayılır. İlk başta, tüm bireyler arkadaşlarını seçerek bir sosyal ağ oluştururlar. Daha sonra, eylem veya davranışlarını hem kendi tipleriyle hem de sosyal ağdaki arkadaşlarının eylemleriyle koordine ederek bir eylem veya davranış seçerler. Sosyal Ağ oyununda, bireylerin eylemlerini seçtiği ve herhangi bir bireyin denge eyleminin kendi tipinin ve arkadaşlarının denge eylemlerinin ağırlıklı ortalaması olduğu tek Nash dengesi olduğu gösterilmiştir. Bireyler, sosyal ağ oyununda tek Nash dengesi altında koordinasyon avantajlarını tahmin ederek arkadaşlarını seçerler. Belirli sosyal ağ sınıflarının ikili kararlı ağlar olarak ortaya çıktığı gösterilmiştir. Tüm ikili kararlı ağlarda, bireyler daha yüksek koordinasyon avantajları sağladığı için tipler açısından en çok benzer olanlarla arkadaştır. Bölüm 3, topluluklar arasındaki bireylerin bağlantılar kurduğu ve elde ettikleri geliri ağdaki arkadaşlarıyla bir araya getirip paylaşarak gelir riskini azalttığı verimli ve ikili kararlı ağların yapısıyla ilgilenir. Bölüm 3'te dinamik ağ oluşum süreci de ele alınır. İki toplulukta aynı sayıda bireyin bulunduğu ve bağlantıları sürdürmenin maliyetli olduğu (topluluklar arasındaysa daha maliyetli) varsayılır. Bağlantı maliyetlerinin belirli değerleri için verimli, ikili kararlı ve dinamik süreç sonucu oluşan dinamik kararlı olmak üzere iki tür sosyal ağ olduğu gösterilir. Toplulukların gelirleri arasında tam negatif korelasyon olduğunda bireyler tam sigortaya erişir ve korelasyon arttıkça bireyler yalnızca kısmi sigortaya ulaşabilir ve boş ağın verimli, ikili kararlı ve dinamik kararlı olma olasılığı daha yüksektir. Son olarak, toplulukların popülasyonlarının farklı olmasına verdiğimizde yüksek nüfuslu topluluklardaki ek bireyler tüm ikili kararlı ağlarda sigortaya erişemezken, verimli ağlarda tüm bireyler kısmi sigortaya ulaştığı gösterilir.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns friendship networks and risk sharing networks. In friendship networks, when individuals make decisions or choose behaviours, they are affected by the decisions or behaviours of their friends. In turn, individuals often choose their friend based on similarities in these decisions and behaviours. Kandel (1978) provide empirical evidence that these aspects are present in friendship networks and refers them as socialization and selection, respectively. Chapter 2 concerns with structure of network that emerges when agents choose their friends based on similarity and how agents' decisions are affected by decisions of their friends. Agents are assumed to have different types that determine their actions or behaviours when they have no friends. At first, all agents choose their friends which establish a network. Then, they choose an action or behaviour by coordinating their action or behaviour both with their type and actions of friends in the network. It is shown that there is a unique Nash equilibrium in network game where agents choose their actions and that the equilibrium action of any agent is weighted average of his own type and equilibrium actions of his friends. Agents choose their friends by anticipating their coordination benefits under unique Nash equilibrium in network game. Certain class of networks is shown to emerges as pairwise stable networks. In all pairwise stable networks, agents are friends with those who are most similar in terms of types since it provides higher coordination benefits. Chapter 3 concerns with structure of efficient and pairwise stable networks when agents across communities establish links and mitigate income risk by pooling and sharing their realized income with their friends in the network. A dynamic network formation process is also considered in Chapter 3. It is assumed that there are same number of agents are located in two communities and it is costly to maintain links (more costly if it is between communities). It is shown that there are two types of networks that are efficient, pairwise stable and dynamically stable which is outcome of dynamic process, for certain values of costs of links. Agents attain full insurance when there is perfect negative correlation between incomes of different communities and as correlation increases, agents can only attain partial insurance and empty network is more likely to be efficient, pairwise stable and dynamically stable. Finally, populations of communities are allowedto be different and it is shown that additional agents in high population community have no insurance in all pairwise stable networks but there are efficient networks in which all agents attain partial insurance.