Kulak enfeksiyonu tanılı köpek ve kedilerde antimikrobiyal direnç test bulgularının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of antimicrobial resistance test findings in dogs and cats diagnosed with ear infection
  1. Tez No: 909631
  2. Yazar: MUSTAFA AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECATİ MUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Köpek ve kedilerde ses iletiminden sorumlu olan dış kulağın bir parçası olan kulak kanalı sıklıkla iltihaplanır ve otitis eksternaya yol açar. Patognomonik derecede özgün olmayan semptomlar arasında kafa sallama, koku, kızarıklık, şişme, kaşınma, akıntı, pullu cilt ve pinnal pedal refleksi bulunur. Nedenleri bakterilere, mayalar, parazitler ve yabancı cisimlerden alerjilere veya daha derindeki orta kulak enfeksiyonlarına kadar değişir. Kulak kanalının şekli de köpekleri bu duruma diğer hayvanlara göre daha yatkın hale getirebilir. Enflamasyonu kontrol altına almak ve nüksetmeyi önlemek için doğru tanı ve etkili tedavi önemlidir. Araştırmada kulak enfeksiyonu tanılı kedi ve köpeklerde antibiyogram sonuçlarının değerlendirilmesi, çeşitli kıyaslamalar sonucunda en etkili ve en etkisiz antimikrobiyal ajanın belirlenmesi, kulak enfeksiyonlarına en çok neden olan bakteriyel ajanların güncellenmesi ve kulak enfeksiyonlarına yaklaşım tarzının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada geçmişte örneklenen 90 adet kedi ve köpeğin kulak örneğine ait antibiyogram sonuçları karşılaştırıldı. Bu araştırma, doğal kulak florasında bulunan bakterilerin sıklıkla çeşitli hastalıklara neden olduğunu teyit etmiştir. Tedavinin etkinliğini azaltan antibiyotik direnci sorunu, ayrıntılı testler yoluyla, belirlenen antimikrobiyal tedavi seçenekleriyle arttırılmıştır. Stafilokok sp. kökenli enfeksiyonlar kulak hastalıklarının büyük kısmından sorumlu olan genel anlamda önemli bir bakteri türüdür. Kedi ve köpeklerin normal florasında yaygın olarak bulunan bu bakteri, çevre koşullarından büyük ölçüde etkilenir. Çevrenin hastalığın yaygınlığı ve virülansı üzerindeki etkisi, enfeksiyonları teşhis ederken ve tedavi ederken dış faktörlerin dikkate alınması gerektiğini göstermiştir. Çalışmada tanımlanan bakterilere karşı en etkili antimikrobiyal ajanlar direnç testine dayanılarak tespit edildi. Farklı ilaç gruplarına direnç gelişmemiş olsa da birçok ilaç grubuna direncin geliştiğini tespit edildi. Sonuç olarak bulgularımız, flora bakterilerinin hastalıklara neden olmadaki kritik rolünün ve antimikrobiyal direncin tedavi sonuçları üzerindeki önemli etkisinin altını çizmektedir. Staphylococcus sp.'nin yüksek prevalansı ve çevresel koşullara olan duyarlılığı, evcil hayvanlarda bakteriyel enfeksiyonların gelecekteki yönetimine rehberlik etmelidir. Etkili antimikrobiyal yönetim ve direnç kalıplarına ilişkin devam eden araştırmalar, tedavinin etkinliğini sürdürmek ve geliştirmek için çok önemlidir. Anahtar kelimeler :Otitis ,Antibiyogram,Kedi,Köpek,Kulak.
Özet (Çeviri)
In dogs and cats, the ear canal, a part of the outer ear responsible for sound transmission, often becomes inflamed, leading to otitis externa. Typical symptoms include head shaking, odor, redness, swelling, itching, discharge, scaly skin, and the pinnal-pedal reflex. Causes range from bacteria, yeasts, parasites, and foreign objects to allergies or deeper middle ear infections. The ear canal's shape may also predispose dogs to this condition more than other animals. Accurate diagnosis and effective treatment are crucial to control inflammation and prevent relapses. The research includes diagnosis of ear infection, evaluation of cat and antibiogram results, determination of the most effective and least effective antimicrobial agent as a result of various comparisons, updating of the registered agents that most commonly cause ear diseases, and examination of the approach to ear diseases. This study compared antibiogram results from ear samples of 90 cats and dogs. It found that bacteria in the ear's natural flora often cause various diseases. Increasing antibiotic resistance complicates treatment. The study identified Staphylococcus sp. as the principal bacterium, responsible for about 90% of cases. This bacterium, part of the normal flora of cats and dogs, is greatly influenced by environmental conditions. This highlights the need to consider external factors in diagnosing and treating infections. The most effective antimicrobial agents against the bacteria identified in the study were determined based on resistance testing. Although resistance has not developed to different drug groups, it has been determined that resistance has developed to many drug groups. In conclusion, our findings emphasize the critical role of flora bacteria in diseases and the significant impact of antimicrobial resistance on treatment outcomes. The high prevalence of Staphylococcus sp. and its sensitivity to environmental conditions should guide future management of bacterial infections in companion animals. Effective antimicrobial stewardship and ongoing research into resistance patterns are essential to maintaining and improving treatment efficacy. This is vital to avoid jeopardizing the treatment process.