Spor işletmelerinde öz şefkat, tükenmişlik ve öznel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between self-compassion, burnout and subjective well-being in sports enterprises
- Tez No: 909663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bireylerin yaşamlarındaki olumsuzluklar, zaman içerisinde, bireysel olarak başedilmesi zor bir hale gelebilmektedir. Bireylerin çözümsüzlük ile karşı karşıya kalmaları, daha derin sorunlarla mücadele etmelerine sebebiyet verebilmektedir. Bu durum, tükenmişlik gibi zorlu psikolojik durumların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bireylerin bu tür sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmalarına karşın, pozitif bir bakış açısı ile hareket etmeleri konusunda teşvikte bulunan çeşitli yaklaşımlar da bulunmaktadır. Bunlar arasında öz şefkat ve öznel iyi oluş önemli bir yere sahiptir. Bireyler, yaşadıkları sorunlara karşı kendilerine şefkatli davranarak ve kendi durumlarını olumlayarak sorunlarının üstesinden gelmeye çabalamaktadırlar. Bu araştırmanın amacı, spor işletmelerinde çalışan bireylerin öz şefkat, tükenmişlik ve öznel iyi oluş duyguları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada spor işletmelerinde aktif olarak görev yürütmekte olan bireylere yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, bireylerin, çalışma ortamında yaşadıkları tükenmişlik sorununa karşı, kurum yönetimleri tarafından öz şefkat ve öznel iyi oluş duyguları ile psikolojik olarak yeniden yapılandırılmalarının zorlukların üstesinden gelmelerine, daha iyi kararlar almalarına yardımcı olabileceğini ve bu durumun, çalışanların, organizasyonun başarısına katkıda bulunmalarına yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Negativities in individuals' lives can become difficult to cope with individually over time. In this way, individuals facing insolvency may cause them to struggle with deeper problems. This situation leads to the emergence of difficult psychological situations such as burnout. This situation manifests itself in human life, especially in business areas. However, although individuals have to deal with such problems, there are various approaches of the parties that encourage them to act with a positive perspective. Among these, self-compassion and subjective well-being have an important place. Individuals try to overcome their problems by being compassionate towards themselves and affirming their own situation. The purpose of this research is to examine the relationship between self-compassion, burnout and subjective well-being of individuals working in sports businesses. In the research, a survey was conducted for individuals actively working in sports enterprises. Research results show that psychological restructuring of individuals with self-compassion and subjective feelings of well-being by corporate managements against the burnout problem they experience in the work environment can help them overcome difficulties, make better decisions, and this can help employees contribute to the success of the organization.