Pîrîzâde İbrahim'in el-i'lâm fi'l-mühimmâti'ş-şer'iyye mine'l-ahkâm isimli risâlesinin tahkik, tercüme ve tahlili
A critical edition, translation and analysis of Pīrīzāde Ibrāhim's treatise: Al-i'lām fi al-muhimmāt al-shariyya min al-ahkām
- Tez No: 909662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ONUK DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Pîrîzâde İbrahim, 17. yüzyılda Mekke'de yaşamış ve müftülük vazifesi yapmış olan önemli bir Hanefî âlimidir. Osmanlı Devleti'nin zayıflamaya başladığı, çeşitli karışıklık ve sıkıntıların baş gösterdiği bir dönemde yaşayan Pîrîzâde, bu olumsuzluklara karşı kalemiyle mücadele etmek amacıyla el-İ'lâm fi'l-mühimmâti'ş-şer'iyye mine'l-ahkâm isimli risalesini telif etmiştir. Bu çalışmasında adaleti sağlamanın önemini vurgulamak amacıyla İslam muhakeme usûlüyle ilgili konulara yer vermiştir. Beş fasıldan müteşekkil olan risâlede birinci fasıl“edebü'l-müftî”, ikinci fasıl“edebü'l-kâdî”, üçüncü fasıl“dava”, dördüncü fasıl“şehâdet”, beşinci fasıl“ta'zîr”hakkında kaleme alınmıştır. Hanefî mezhebinin sıkı bir takipçisi olan Pîrîzâde'nin risâlesinin dayandığı çok sayıda kaynak Hanefî literatürüne ait metinlerden oluşmaktadır. Zengin kaynak değeri ve içerdiği mühim mevzular sebebiyle el-İ'lâm fi'l-mühimmâti'ş-şer'iyye mine'l-ahkâm risâlesinin, tahkik ve tercüme edilerek günümüze ve ilim dünyasına kazandırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pīrīzāde Ibrahim was an important Hanafī scholar who lived in Mecca in the 17th century and served as a mufti. Pīrīzāde lived in a period when the Ottoman Empire began to weaken and various conflicts and troubles arose. In order to fight against these negativities with his pen, he wrote his treatise al-I'lām fi al-muhimmāt al-shariyya min al-ahkām. In this work, in order to emphasise the importance of ensuring justice, he included topics related to Islamic judicial procedure. In the treatise, which consists of five chapters, the first chapter is about 'adab al-muftī', the second chapter is about 'adab al-qāḍī', the third chapter is about 'litigation', the fourth chapter is about 'shahādat', and the fifth chapter is about 'taʿzīr'. A strict follower of the Hanafī madhhab, Pīrīzāda's treatise is based on a large number of Hanafī texts. Due to its rich source value and the important topics it contains, al-I'lām fi al-muhimmāt al-shariyya min al-ahkām is intended to be brought to the present day and to the world of scholarship by being analysed and translated.