Voleybol ve basketbol oyuncularında motor yeterlik ve dikkat ilişkisinin incelenmesi
Investigation of motor competence and attention relationship in volleyball and basketball players
  1. Tez No: 909664
  2. Yazar: MESUT PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma 11-13 yaş grubundaki voleybol ve basketbol oyuncularının motor yeterlik unsurları ve dikkat düzeylerinin karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Örneklem grubu, 100 basketbolcu ve 101 voleybolcu olmak üzere toplam 201 sporcudan oluşmuştur. Voleybol grubunun tamamı (101 sporcu) kızlardan, basketbol grubunun tamamı (100 sporcu) erkeklerden oluşmuştur. Yapılan ölçümler öncesinde kişisel bilgi formları ile sporcular ile ilgili gerekli bilgiler toplanmıştır. Sonrasında, sporcuların antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı) gerçekleştirilmiş ve Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeri hesaplanmıştır. Motor yeterlik unsurlarının belirlenmesi için KTK3+ test bataryası kullanılmıştır. Dikkat düzeylerinin belirlenmesinde ise d2 dikkat testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS 18.0 programına aktarılmış ve analizler bu istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan homojenlik testi sonucunda verilerin normal bir dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Bu noktada, gruplar arası karşılaştırmalarda bağımsız örneklemler t-testinin kullanılmasına karar verilmiştir. Farklılıkların etki büyüklükleri hesaplanmış ve Cohen d değerlerine göre yorumlanmıştır. Motor yeterlik unsurları arasında gruplar arası anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the motor competence elements and attention levels of 11-13 years old volleyball and basketball players. The sample group consisted of a total of 201 athletes, 100 basketball players and 101 volleyball players. All of the volleyball group (101 athletes) were girls and all of the basketball group (100 athletes) were boys. Before the measurements, necessary information about the athletes was collected with personal information forms. Afterwards, anthropometric measurements (height, body weight) of the athletes were performed and Body Mass Index (BMI) value was calculated. KTK3+ test battery was used to determine motor competence elements. The d2 attention test was used to determine attention levels. The statistical analysis of the data obtained in the study was transferred to the SPSS 18.0 programme and the analyses were performed using this statistical programme. As a result of the homogeneity test, it was determined that the data showed a normal distribution. At this point, it was decided to use independent samples t-test for comparisons between groups. Effect sizes of the differences were calculated and interpreted according to Cohen's d values. No significant difference was found between the groups among the motor competence elements (p>0.05).