Arabuluculuk sonucunda yapılan milletlerarası sulh anlaşmaları hakkında Birleşmiş Milletler Singapur Sözleşmesi uygulama alanı
Application scope of United Nations Singapore Convention regarding international settlement agreements conducted with mediation
  1. Tez No: 909685
  2. Yazar: ÖZLEM BORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞA ELÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Milletlerarası nitelik içeren ticari arabuluculuk uygulamalarının sonuç ve etkilerinin öngörülebilirliği ile yeknesaklaştırılması amacıyla hazırlanan Arabuluculuk Sonucunda Yapılan Milletlerarası Sulh Anlaşmaları Hakkında Birleşmiş Milletler Sözleşmesi (Singapur Sözleşmesi), Türkiye'de 11 Nisan 2022 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Yürürlüğe girme sürecinin henüz çok yeni olmasından dolayı Singapur Sözleşmesi'nin uygulama alanını ve Türk hukukuyla uyumunu incelemeyi hedefleyen çalışma konumuzun belirlenmesinde öğreti ve uygulamada duyulan ihtiyaç etkili olmuştur. Singapur Sözleşmesi imza töreninden itibaren ülkemizde olduğu gibi çok sayıda ülkede önemli bir gündem konusudur. Çalışmamızda özel bir kanunla düzenlenen arabuluculuk ile giderek alanı genişletilen dava şartı arabuluculuk konusundaki yasal düzenlemeler dahil Türk arabuluculuk mevzuatı Singapur Sözleşmesi perspektifinden incelenmeye çalışılacaktır. Giriş ve iki bölümden meydana gelen çalışmamızın giriş bölümünde çalışmamızın kapsamı ve amacına ilişkin bilgi verilmiş ve inceleme yöntemimiz sunulmuştur. Giriş bölümünde adalete erişim hakkı yönünden arabuluculuk, sulh kurumuna Türkiye'nin yaklaşımı ve Singapur Sözleşmesi yönünden sulh konusunun değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde arabuluculuk kavramı ve tanımı, uzlaştırma ile ilişkisi, arabuluculuk modelleri ve arabuluculuk sürecindeki sözleşmeler Singapur Sözleşmesi açısından incelenmiştir. Birinci bölümde Türk hukukunda arabuluculuğun tarihsel gelişimi ve yasal düzenlemelere de yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise uluslararası alanda arabuluculuk ile ilgili düzenlemeler, Singapur Sözleşmesi hazırlık süreci, sistematiği, kavramları incelenmiş ve Singapur Sözleşmesi uygulama alanı, temel unsurları ile Türk hukuku yönünden uyumu tartışılmıştır. Çalışmamızda Singapur Sözleşmesi yönünden belirsiz ve tartışmalı olan konular açıklığa kavuşturulmaya çalışılmış olup, uluslararası ve ulusal literatür araştırması sonucundaki öneri ve görüşlerimiz ile çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The United Nations Convention on International Settlement Agreements Resulting from Mediation (Singapore Convention) was drafted with the aim of ensuring predictability and uniformity of the results and effects of cross-border commercial mediation practices. The Convention entered into force in Türkiye on 11 April 2022. Since this date is quite recent, need felt in doctrine and practice was effective in determining the subject of our study, which aims to examine the application scope of the Singapore Convention and its compatibility with Turkish Law. Since the signing ceremony, various aspects of the Convention have been evaluated both in Türkiye and in other participating nations. In our study, Turkish mediation legislation will be analysed from the perspective of the Singapore Convention. Our study consists of an introduction and two chapters. In the introduction section, information on the scope and purpose of the study and the methodology of the analysis are provided. Mediation in terms of the right to access justice, approach adopted in Türkiye for settlement, and settlement in terms of the Singapore Convention are evaluated. In the first part of our study, the concept and definition of mediation, its relationship with conciliation, models of mediation and various agreements during the course of mediation process are examined from the perspective of the Singapore Convention. The historical development of mediation and legal regulations in Turkish Law are also covered. In the second part, international regulations regarding mediation, the preparation process, systematics and concepts of the Singapore Convention are examined and the compatibility of its scope of application and basic elements with the Turkish Law are discussed. In our study, we tried to clarify the unclear and controversial issues in terms of the Singapore Convention and in the conclusion section, we have included the opinions and recommendations we have reached as a result of our national and international literature review.