Vergi Usul Kanununda düzenlenen sahte belge düzenleme veya kullanma suçu (VUK.M.359/b)
Crimes of issuing or using forged documents regulated in the Tax Procedure Law (VUK. M.359/b)
- Tez No: 909686
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Tezimizin konusunu oluşturan sahte belge düzenleme veya kullanma suçu, 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun (VUK)“Kaçakçılık Suçları ve Cezaları”başlıklı 359/b bendinde düzenlenmiştir. Bu suç, Yargıtay tarafından birbirinden bağımsız iki ayrı suç olarak kabul edilmekte olup, bir failin sahte belge düzenleyip ardından düzenlediği sahte belgeyi kullanması halinde fail hakkında hem sahte belge düzenleme hem de sahte belge kullanma suçundan ayrı ayrı ceza verilmesi gerektiğine dair kararlar bulunmaktadır. Ancak öğretide sahte belge düzenleme veya kullanma suçunun seçimlik hareketli bir suç olduğu, kanuni düzenlemede belirtilen fiillerin birden fazla kez işlenmesinin tek bir suç oluştuğunun kabulünü değiştirmeyeceği belirtilmektedir. Tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde; vergi suçu kavramı ile kaçakçılık kavramları üzerinde durulup, vergi kaçakçılığı suçlarının tarihçesi üzerinde durulup; akabinde genel itibariyle belge kavramı ile vergi hukuku açısından anlamı, türleri, vergi hukuku ve ceza hukuku bakımından da sahte belge kavramı açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde; VUK m. 359/b kapsamında düzenlenen sahte belge düzenleme veya kullanma suçlarının unsurları, özel görünüş şekilleri analiz edilmiştir. Tezin son bölümü olan üçüncü bölümünde ise, sahte belge düzenleme veya kullanma suçlarına ilişkin muhakeme şartları, cezayı ortadan kaldıran veya azaltan sebepler ile görevli mahkeme açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of forging a document or using false documents, which is the subject of our thesis, is regulated in Article 359/b titled“Smuggling Crimes and Penalties”of the Tax Procedure Law No. 213 (TPL). This crime is recognized by the Supreme Court as two different crimes, independent of each other. Indeed, there are decisions stating that perpetrators using fake documents must be penalized for both forgery and use of fake documents separately. However, it is stated in the doctrine that the crime of forging or using a false document can be committed by alternative action, and committing the acts specified in the legal regulation more than once will not change the acceptance of a single crime. Our thesis consists of three main parts. In the first part, the history of tax evasion crimes will be discussed, focusing on the concept of tax crime and smuggling. Subsequently, the idea of a document in general, its meaning in terms of tax law, its types, and the concept of forged documents are explained in terms of tax and criminal law. In the second part of the thesis, the elements and special appearance forms of the crimes of issuing or using false documents, regulated under Article 359/b of the TPL, were analyzed. In the third chapter, which is the last part of the thesis, the crimes of preparing or using false documents regarding the rules of procedure are discussed by the competent court with the reasons for eliminating or reducing the punishment.