Gökçebey orman fidanlığında zarar yapan böcekler
Insects which cause damage in Gökçebey forest nursery
  1. Tez No: 909696
  2. Yazar: CANSIN TAŞDELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE TOPER KAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gökçebey Orman Fidanlığında yetiştirilen bitkilerde zarar yapan böcek türlerini tespit etmek amacıyla 2022-2024 yılları arasında bu yüksek lisans tez çalışması hazırlanmıştır. Öncelikle tez konusu kapsamında daha önceden yapılmış lisansüstü tezler, araştırmalar, bilimsel makaleler, kitaplar vb literatür taranmıştır. Araştırmalar ise arazi ve laboratuvar çalışmaları şeklinde yürütülmüştür. Arazi çalışmasında fidanlıkta bulunan böcek türleri ile ışık tuzaklarına gelen böcekler toplanarak öldürme kavanozunda öldürülmüştür. Bu numuneler laboratuvara getirilerek preparasyonu yapılmıştır. Daha sonra fotoğrafları çekilerek literatüre dayalı tür teşhisleri yapılmıştır. 21 farklı böcek tespit edilmiştir. Bu türler Coleoptera (Carabidae, Elateridae, Scarabaeidae, Staphylinidae), Dermaptera (Labiduridae), Hemiptera (Cicadellidae, Coreidae, Cydnidae, Miridae, Pentatomidae, Rhyparochromidae), Lepidoptera (Crambidae, Noctuidae) ve Orthoptera (Gryllotalpidae) takımlarına ve familyalarına bağlıdır. Böcek türlerinden 15 tanesi fitofag, bir tanesi omnivordur. Beş türün ise predatör olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmayla Fidanlıkta bulunan ve teşhisi yapılan böcek türlerinin, primer zararlı, bitkinin ölümüne sebep olan, kök zararlısı, yaprak zararlısı olma durumları değerlendirilmiştir. Böylece Gökçebey Orman Fidanlığındaki başlıca entomolojik sorunlar belirlenerek, bu konuda daha bilinçli müdahale ve önleyici tedbirlerin alınmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis was prepared between 2022 and 2024 with the aim of identifying insect species that cause damage to plants grown in the Forest Nursery. First, within the scope of the thesis topic, previous graduate theses, research, scientific articles, books, and other literature were reviewed. The research was conducted through field and laboratory studies. During the field study, insect species found in the nursery and those attracted to light traps were collected and killed in a killing jar. These specimens were then brought to the laboratory for preparation. Afterwards, they were photographed, and species identification was carried out based on literature. A total of 21 different insect species were identified. These species belong to the orders and families of Coleoptera (Carabidae, Elateridae, Scarabaeidae, Staphylinidae), Dermaptera (Labiduridae), Hemiptera (Cicadellidae, Coreidae, Cydnidae, Miridae, Pentatomidae, Rhyparochromidae), Lepidoptera (Crambidae, Noctuidae), and Orthoptera (Gryllotalpidae). Of the insect species, 15 are phytophagous, one is omnivorous, and five have been determined to be predators. In this study, the status of the insect species found and identified in the nursery as primary pests, causing plant death, root pests, and leaf pests was evaluated. Thus, the main entomological problems in the Gökçebey Forest Nursery were determined, and the study aims to contribute to implementing more informed interventions and preventive measures in this regard.