Sühreverdî ve Molla Sadra metafiziği üzerine bir değerlendirme
An assessment on Shihab al-din Suhrawardi and Mulla Sadra metaphysics
  1. Tez No: 909701
  2. Yazar: TOURAN SHEIKHLOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP BEKİRYAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışma, İran İslam Felsefesinin iki büyük düşünürü olan Şehabettin Sühreverdî ve Molla Sadrâ'nın görüşlerini incelemeyi ve bu görüşler üzerine bir değerlendirme yapmayı hedeflemektedir. Sühreverdî'nin Hikmet-i İşrak anlayışı, Molla Sadrâ'nın Hikmet-i Mütealiye'sinde kendisini göstermektedir. Ayrıca Molla Sadrâ, Sühreverdî'nin anlayışını yorumlamış ve onu eleştirmekten de geri durmamıştır. Molla Sadrâ'nın kendinden önceki görüşlere karşı eleştirel bakışı, Hikmet-i Müte'âliyye'nin temelini oluşturmuştur. Molla Sadrâ'nın öğretilerinin ve geçmiş bilgeliğinin karşılaştırılması, onun düşüncelerinin evrimini ve yeniliklerinin boyutunu ortaya koymak açısından mühimdir. Biz de önemine binaen, Sühreverdî ve Molla Sadrâ'nın metafizik düşünceleri arasındaki ilişkiyi, inceleyip değerlendirmeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views of Shihab al-Din Suhrawardi and Mulla Sadra who are two great thinkers of Iranian Islamic Philosophy, and to make an evaluation on these views. Suhrawardi's understanding of Hikmat al-ishraq is manifested in Mulla Sadra's Al-Hikma al-muta'aliya. In addition, Mulla Sadra commented on Suhrawardi's understanding and did not refrain from criticizing him. The critical view of Mulla Sadra against the previous opinions formed the basis of Al-Hikma al-muta'aliya. The comparison of Mulla Sadra's teachings and past wisdom is important to reveal the evolution of his thoughts and the extent of his innovations. Therefore, we will try to examine and evaluate the relationship between Sühreverdî and Mulla Sadra's metaphysical thoughts.