Kurumsal sosyal sorumluluk bağlamında kurumsal vatandaşlık uygulamaları ve bir araştırma
Corporate citizenship practices in the context of corporate social responsibilityand a research
  1. Tez No: 909708
  2. Yazar: MERTCAN ERCEĞİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TANYERİ MAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Rekabetin hızlı evrildiği, tüketicilerin ve çevre paydaşların son derece önem kazandığı günümüzde, son çeyrek asrın önemli konularından biri de kurumsal iletişimdir. Toplum refahının sağlanması, işletme çalışanlarının sosyal bilinçte olması, sürdürülebilirlik ve değer yaratmanın önemi için kurumsal iletişim stratejik bir konuma sahiptir. Vatandaşlığın topluluk ortaklıklarıyla ilişkilendirilmesinden ötürü, topluluk ilişkileri ve kurumsal vatandaşlık terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılmaktadır. Bu çalışmada, organizasyonel gelişim ve başarı için önemli olan kurumsal vatandaşlık ve kurumsal sosyal sorumluluk kavramlarının alanyazındaki tanımlamalarına yer verildikten sonra, seçilen şirketlerin uygulamaları incelenerek, kurumsal vatandaşlık ile olan bağlantısı, önemi ve var olan durumun anlaşılabilmesi amaçlanmıştır. Fortune Global 500'de yer alan ABD merkezli 20 şirket ile Türkiye Fortune 500'deki ilk 20 şirket içerisinden, amaçlı örnekleme yöntemi ile Global Reporting Initiative (GRI) onayı alan şirketler seçilerek çalışmanın örneklemi oluşturulmuştur. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden örnek olay analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri, literatür taraması, şirketlerin web sayfalarında yer alan bültenlerden, raporlardan ve internet kaynaklarından elde edilmiştir. Araştırma neticesinde, şirketlerin kurumsal vatandaşlık anlayışını benimseyerek, toplumsal katkı ve sorumluluk bilinciyle hareket ettikleri düşünülmektedir. Etik bildirim sistemlerinin geliştirilmesi, çevresel sürdürülebilirlik projelerine yatırım yapılması ve şeffaflığın artırılması gibi önerilerle bu stratejilerin daha başarılı hale getirilebileceği vurgulanmaktadır. Bu şirketlerin stratejileri, küresel ve yerel düzeyde çevresel ve sosyal sorunların çözümüne katkı sağlamaktadır ve uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarını desteklemektedir. Elde edilen bu viii bulguların literatüre katkı sağlaması ve ilgili işletmelerin başarılı stratejiler geliştirmelerinde faydalı olacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world where competition is rapidly evolving and consumers and environmental stakeholders are of utmost importance, one of the important issues of the last quarter century is corporate communication. Corporate communication has a strategic position for ensuring social welfare, social awareness of business employees, sustainability and the importance of creating value. Since citizenship is associated with community partnerships, the terms community relations and corporate citizenship are often used interchangeably. In this study, after providing the definitions of the concepts of corporate citizenship and corporate social responsibility, which are important for organizational development and success, in the literature, the applications of the selected companies were examined in order to understand their connection with corporate citizenship, its importance and the current situation. The sample of the study was created by selecting companies that received Global Reporting Initiative (GRI) approval from the 20 US-based companies in the Fortune Global 500 and the first 20 companies in the Turkish Fortune 500 using the purposive sampling method. The case study analysis technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. The research data were obtained from literature review, bulletins on the companies' web pages, reports and internet sources. As a result of the research, it is thought that companies act with a sense of social contribution and responsibility by adopting the concept of corporate citizenship. It is emphasized that these strategies can be made more successful with suggestions such as developing ethical reporting systems, investing in environmental sustainability projects and increasing transparency. The strategies of these companies contribute to the solution of environmental and social x problems at global and local levels and support them to achieve long-term sustainability goals. It is expected that these findings will contribute to the literature and will be useful for the relevant companies to develop successful strategies.