Production of composite structures consist of hydrogels and textile materials and the evaulation of their potential as actuator
Hidrojel ve tekstil malzemesinden oluşan kompozit yapıların üretilmesi ve aktuatör olarak kullanım olanaklarının araştırılması
  1. Tez No: 909709
  2. Yazar: AYLİN SAADET TOKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEMET BAŞAL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, yumuşak robotik uygulamaları için hidrojel ve tekstil malzemelerinden oluşan kompozit yapılar üretmeyi ve bu yapıların nem tepkili aktüatörler olarak kullanım potansiyelini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde giyilebilir robotik sistemlerde geleneksel malzemelerin yerine akıllı tekstillerin kullanımına olan ilgi artmıştır. Ancak, bu alanda kullanılan hidrojellerin esneklik ve dayanıklılık açısından yetersiz kalması önemli bir sorundur. Bu çalışmada, PEGDA hidrojelinin ipek ve polyester kumaşlarla birleştirilmesiyle nem duyarlı bir kompozit malzeme geliştirilmiştir. Üretilen bu kompozitlerin şişme davranışları, mekanik özellikleri ve nem tepkili şekil değiştirme davranışları test edilerek, yumuşak robotik uygulamalarındaki performansları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bu kompozit yapının, yumuşak robotikte dayanıklılığı artırma ve esneklik sağlama konusunda umut verici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop composite structures made of hydrogels and textile materials for use in soft robotics and evaluate their potential as humidity-responsive actuators. With the increasing interest in smart textiles for wearable robotic systems, the integration of soft actuators that respond to environmental stimuli, particularly moisture, has become a significant focus. However, current hydrogel-based actuators often lack the flexibility and durability required for effective use in soft robotics. In this research, PEGDA hydrogel was combined with silk and polyester fabrics to create a humidity-sensitive composite material. The swelling behavior, mechanical properties, and shape-changing responses of these composites were tested and analyzed. The results demonstrate that this composite structure offers promising improvements in both flexibility and durability, making it a strong candidate for advanced applications in soft robotics