İstanbul Peksimet Eminliğine ait Tevzi' Defterlerinin analiz ve değerlendirilmesi (1627-1829)
Analysis and evaluation of the Tevzi' Books of the Istanbul Russet Eminence (1627-1829)
- Tez No: 909716
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMETTİN BAŞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada 1627-1829 yılları arasını kapsayan İstanbul Peksimet Eminliğine ait tevzi defterlerinin analiz ve değerlendirilmesi konuları ele alınmıştır. Çalışma giriş, üç ana bölüm, sonuç ve ekler bölümlerinden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, konunun önemi, kapsam ve sınırlılıklar ile materyal ve yöntem detaylıca açıklanmıştır. Devamında ise ordu ve donanmanın iâşesi kapsamında yer alan peksimet konusu ile ilgili olarak çalışmada da faydalanılan kimi araştırmalar literatür özetinde değerlendirilmiştir. İlk bölümde, Osmanlı Devleti'nde peksimet ve peksimetçilik konuları, devletin politikaları gereğince her açısından incelenmiştir. İkinci bölümde, peksimet imalinde kullanılan ham maddeler ve masraf kalemleri üzerinde durulmuş, buğday, un ve odun gibi temel bileşenler ve bunların üretimini sağlayan peksimethanelerin peksimet üretimindeki etkinliği işlenmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölüm, imal edilen peksimetin dağıtılması ve nakil işlemlerini kapsamaktadır. Burada peksimetin donanma, askerler, kaleler ve müttefik devletlere dağıtımı ile gemi ve kara yolu ile nakliyesi detaylandırılmıştır. Çalışmanın genel değerlendirme ve sonuç kısmı ile birlikte, ekler bölümünde konuyla ilgili tablolar ve belgeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the analysis and evaluation of the distribution registers of the Istanbul Peksimet Eminliği spanning the years 1627-1829. The study comprises an introduction, three main chapters, a conclusion, and appendices. In the introduction, the purpose of the study, its significance, scope, limitations, and methodology are elaborately explained. Following this, relevant literature and research utilized in the study regarding the provisioning of the military and navy with peksimet are summarized. The first chapter examines the topics of peksimet and peksimet-making in the Ottoman Empire from every angle, in accordance with state policies. The second chapter focuses on the raw materials and expense items used in peksimet production, discussing essential components such as wheat, flour, and wood, and analyzing the efficiency of peksimethanes (bakeries dedicated to peksimet production). The final chapter, the third, covers the distribution and transportation of the produced peksimet, detailing its allocation to the navy, soldiers, fortresses, and allied states, as well as its transportation by sea and land. The study concludes with a general evaluation and includes appendices with relevant tables and documents.