Lomber disk herni ameliyatı esnasında dinletilen müziğin hastaların fizyolojik parametrelerine ve ağrı düzeylerine etkisi
The effect of listening to music on the physiological parameters and levels of the patients in lumbar disc hernia surgery
- Tez No: 909751
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Lomber disk herni ameliyatı esnasında, dinletilen müziğin hastaların fizyolojik parametreleri ve postoperatif ağrı düzeylerine etkisini değerlendirmektir.Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ordu il merkezinde bulunan bir devlet hastanesinin Beyin ve Sinir Cerrahi kliniğine başvuran lomber disk herni ameliyatı olan 76 hastayla yapıldı. Nisan 2023- Ağustos 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Vizüel Ağrı Skalası ve Fizyolojik Parametre Çizelgesi kullanılarak toplandı. Deney grubunda olan hastalara intraoperatif dönemde 30 dakika Hüseyni makamı müzik dinletildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, gruplara göre kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi ve Fisher's Exact Test kullanıldı. Bulgular: Ameliyat öncesi ve ameliyattan 15 dakika sonra ağrı puan ortalaması karşılaştırıldığında; deney ve kontrol grubundaki hastaların ameliyattan 15 dakika sonraki ağrı puan ortalamalarının, ameliyat öncesine göre anlamlı bir şekilde düşük olduğu bulundu. Uyandırma ünitesinde 15 dakika sonraki ölçümde deney grubundaki hastaların sistolik kan basıncı ortalamasının kontrol grubundaki hastalara göre daha düşük olduğu ve farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. Hastaların solunum değerleri ortalamalarının ameliyat öncesi, ameliyat sırasında 10. dakika, 20. dakika, 30.dakika ve uyandırma ünitesine alındıktan 15 dakika sonrası ölçümleri incelendiğinde; deney grubu ve kontrol grubunun (grup etkisi) solunum değerleri ortalamaları farkının ve zaman etkisi farkının istatistiksel açıdan anlamlı olduğu belirlendi. Deney ve kontrol grubu hastaların grup içi zamana göre satürasyon değeri ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu, yapılan ileri analiz sonucunda bu farklılığın hem deney hem de kontrol grubunda ameliyattan 15 dakika sonraki ölçüm ile ameliyat sırası 10. dakika, 20. dakika ve 30. dakika arasında olduğu belirlendi. Sonuçlar: Lomber disk hernisi nedeniyle ameliyat olan hastalarda müzik dinletisinin ağrı düzeyinin düşmesinde kontrol grubuna göre güçlü düzeyde etkilediği belirlendi. Hastaların fizyolojik parametrelerinin deney grubunda kontrol grubuna göre daha stabil olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effect of music played during lumbar disc herniation surgery on patients' physiological parameters and postoperative pain levels. Material and Method: The study was conducted with 76 patients who underwent lumbar disc herniation surgery and applied to the Brain and Neurosurgery clinic of a state hospital located in the city center of Ordu. It was conducted between April 2023 and August 2023. The data of the study were collected using the Personal Information Form, Visual Pain Scale and Physiological Parameter Chart. The patients in the experimental group listened to Hüseyni makam music for 30 minutes during the intraoperative period. Descriptive statistics were used to evaluate the data, and chisquare test and Fisher's Exact Test were used to compare categorical data according to groups. Results: When the mean pain scores before and 15 minutes after surgery were compared; it was found that the mean pain scores of the patients in the experimental and control groups 15 minutes after surgery were significantly lower than before surgery. In the measurement 15 minutes after the awakening unit, it was determined that the mean systolic blood pressure of the patients in the experimental group was lower than that of the patients in the control group and the difference was statistically significant. When the mean respiratory values of the patients were examined before surgery, 10, 20, 30 minutes during surgery and 15 minutes after being taken to the awakening unit; it was determined that the difference in the mean respiratory values of the experimental and control groups (group effect) and the difference in time effect were statistically significant. It was determined that there was a statistically significant difference between the mean saturation values of the patients in the experimental and control groups according to time within the groups, and as a result of the advanced analysis, this difference was between the measurement 15 minutes after surgery and the 10, 20, and 30 minutes during surgery in both the experimental and control groups. Conclusions: It was determined that music listening had a strong effect on reducing pain levels in patients who underwent surgery for lumbar disc herniation compared to the control group. It was determined that the physiological parameters of the patients were more stable in the experimental group compared to the control group.