Kafein tüketimi ile stres düzeyi, uyku kalitesi, depresif semptomların ilişkisi: Sağlık çalışanları üzerine bir çalışma
The relationship between caffeine consumption and stress level, sleep quality, and depressive symptoms: a study on health workers
  1. Tez No: 909750
  2. Yazar: RABİA KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, kafein tüketiminin sağlık çalışanları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, kafein kullanımı ile uyku kalitesi, algılanan stres ve depresif semptomlar arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Katılımcılar, sağlık sektöründe çalışan bireyler olup, çalışmaya 47 kişi katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 28 olup, %87,2'si kadın, %12,8'i erkektir. Medeni durumlarına göre, %61,7'si bekar, %36,2'si evli ve %2,1'i boşanmıştır. Eğitim durumlarına göre, %72,3'ü üniversite mezunu, %21,3'ü lise mezunu ve %6,4'ü yüksek lisans mezunudur. Bulgular, erkek katılımcıların kadınlara göre daha yüksek kafein kullanım bozukluğu ortalamasına sahip olduğunu göstermiştir. Medeni durum, eğitim durumu ve çalışma saatleri gibi değişkenler kafein kullanım bozukluğu üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Ancak, psikiyatrik ilaç kullanan bireylerin kafein kullanım bozukluğu düzeylerinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Kafein kullanımı ile uyku kalitesi, algılanan stres ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiler incelendiğinde, anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bu bulgular, kafein tüketiminin uyku kalitesi, stres ve depresyon üzerinde belirgin bir etkisi olmadığını göstermektedir. Ancak, bireysel farklılıklar ve kafein tolerans düzeyleri bu ilişkilerde rol oynayabilir. Sonuç olarak, bu çalışma, kafein kullanım bozukluğunun bazı demografik ve davranışsal faktörlerle ilişkili olduğunu, ancak uyku kalitesi, algılanan stres ve depresyon düzeyi üzerinde belirgin bir etkisi olmadığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, sağlık çalışanlarının kafein tüketimi konusunda bilinçlendirilmesi ve sağlıklı tüketim alışkanlıkları geliştirmesi için önemli bilgiler sunmaktadır. Gelecekte yapılacak çalışmalar, daha geniş örneklemlerle bu ilişkileri daha ayrıntılı olarak inceleyerek, kafein kullanım bozukluklarının nedenleri ve sonuçları hakkında daha kapsamlı bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of caffeine consumption on healthcare workers. The research evaluates the relationships between caffeine use disorders and sleep quality, perceived stress, and depressive symptoms. The participants are individuals working in the healthcare sector, with a total of 47 participants in the study. The average age of the participants is 28 years, with 87.2% being female and 12.8% male. Regarding marital status, 61.7% are single, 36.2% are married, and 2.1% are divorced. In terms of education, 72.3% have a university degree, 21.3% have a high school diploma, and 6.4% have a master's degree. The findings indicate that male participants have a higher average of caffeine use disorders compared to female participants. Marital status, education level, and working hours do not show a significant effect on caffeine use disorders. However, it was found that individuals who use medication have significantly higher levels of caffeine use disorders. When examining the relationships between caffeine use disorders and sleep quality, perceived stress, and depression levels, no significant relationship was found. These findings suggest that caffeine consumption does not have a significant impact on sleep quality, stress, or depression. However, individual differences and caffeine tolerance levels may play a role in these relationships. In conclusion, this study reveals that caffeine use disorders are associated with certain demographic and behavioral factors, but they do not significantly affect sleep quality, perceived stress, and depression levels. These findings provide important information for raising awareness among healthcare workers about caffeine consumption and promoting healthy consumption habits. Future studies can provide more comprehensive insights into the causes and consequences of caffeine use disorders by examining these relationships in larger samples.