Duyu bütünleme sorunu olan çocuklarda bale eğitiminin etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effectivenes of ballet training in children with sensory integration problems
  1. Tez No: 909755
  2. Yazar: BUSE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ergoterapi, Ballet and Dance, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmamızda, dans çeşidi olan balenin yapılandırılmış program ile duyusal işlemleme sorunu yaşayan çocuklarda uygulanmasının etkinliğini araştırmak ve bu etkinliğin kanıtlanması durumunda alternatif müdahale yöntemi olarak meslektaşlarımıza sunmak hedeflenmiştir. Çalışmamıza 22 danışan dahil edildi. Danışanlar psikiyatristin uyaran arayışı oldukları yönlendirmesi ile başvurdu. Literatürdeki değerlendirmelerden yola çıkarak hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu ile ailelerin demografik bilgileri elde edilmiştir. Danışanlara planlanan müdahale öncesi ve sonrası, Dunn Duyu Profili ve SIPT testi alt basamaklarından olan postural praksis, localization of tactile stimuli, verbal command testleri uygulandı. Çalışmamızda yapılandırılmış bale programının 3-4 yaş çocuklar üzerinde vestibüler sistem, hareket ve vücut pozisyonuyla ilgili sistem, dikkat, duygusal tepki, çoklu duyusal sistem, duyusal araştırma, duyusal işlemlemenin davranışsal sonucu, duygusal ve sosyal cevaplar, aktivite seviyesini etkileyen duyusal cevaplarda, postural praksis becerilerinin gelişiminde olumlu etki ettiği görülmüştür.Elde edilen sonuçlara göre oyunun ve duyusal sistemin dahil edildiği yapılandırılmış bale programının duyu bütünleme problemlerine müdahalede kullanılabilecek olumlu sonuçları olan bir program olabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to investigate the effectiveness of ballet, a type of dance, in children who have sensory processing problems with a structured program, and to present it to our colleagues as an alternative intervention method if this effectiveness is proven. 22 consultants were included in our study. The clients applied with the guidance of the psychiatrist that they were looking for a stimulus. Demographic information of the families was obtained with the Sociodemographic Information Form prepared based on the evaluations in the literature. Postural praxis, localization of tactile stimulation, verbal command, which are the lower steps of Dunn Sensory Profile and SIPT test, were applied to the clients before and after the planned intervention. In our study, the vestibular system, movement and body position related system, attention, emotional response, multisensory system, sensory research, behavioral outcome of sensory processing, emotional and social responses, sensory responses affecting the activity level of the structured ballet program on children aged 3-4 years, it has been found to have a positive effect on the development of postural praxis skills.According to the results obtained, it has been seen that a structured ballet program in which the game and the sensory system are included can be a program with positive results that can be used to intervene in sensory integration problems.