Medialize edici kalkaneal osteotomi ve lateral kolon uzatma osteotomi varyasyonlarının ard ayak dizilimine etkileri: üç boyutlu anatomik model çalışması
Effects of medial displacement calcaneal osteotomy and lateral column lengthening osteotomy variations on hindfoot alignment: A three-dimensional anatomical model study
- Tez No: 909763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KARAİSMAİLOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: İlerleyici Çöken Ayak Deformitesi (İÇAD), medial ark çökmesi, ön ayakta abduksiyon, talonaviküler örtünümde azalma ve ard ayakta valgus dizilimi gibi komponentleri içerebilen bir ayak deformitesidir. Bu çalışmanın amacı, sanal cerrahi ile medialize edici kalkaneal osteotomi (MEKO) ve lateral kolon uzatma osteotomisinin (LKUO) varyasyonlarının ayak dizilimi üzerindeki etkilerini değerlendirerek preoperatif planlama için bir tedavi algoritması oluşturmak ve asistan eğitimi için 3 boyutlu (3B) katı eğitim modeli geliştirmektir. Materyal ve Metot: Altı evre I İÇAD hastasına ait yük altında çekilen BT görüntülerinin 3B sanal modelleri üzerinde 5 mm, 10 mm, 15 mm MEKO ve LKUO uygulanarak 36 postoperatif sanal model oluşturuldu. Postoperatif değişiklikler, AP talokalkaneal açı, ard ayak açısı, ard ayak moment kolu, AP talus - 1. metatars açısı ve talonaviküler örtünüm ölçülerek değerlendirildi. 5 mm, 10 mm, 15 mm LKUO uygulanan katı eğitim modelinde talonaviküler örtünüm değerlendirildi. Bulgular: Sanal cerrahide 5, 10 ve 15 mm'lik LKUO için AP talus - 1. metatars açısında sırasıyla 4,1°±0,9, 9,3°±1,3 ve 13,9°±2,0, talonaviküler örtünümde ise -4,6°±0,9, -10,7°±2,0 ve -14,5°±1,0 değişiklik gözlemlendi. 5, 10 ve 15 mm'lik MEKO ise ard ayak moment kolunda sırasıyla 5,3 mm±0,7, 10,0 mm±1,3 ve 15,1 mm±1,2, ard ayak açısında 4,49°± 0,62, 9,19°±1,64 ve 13,74°±2,34, AP talokalkaneal açıda ise 3,5°±0,3, 7,3°±1,6 ve 10,9°±0,9 değişikliğe neden oldu. Sanal ve katı modellerde LKUO sonrası talonaviküler örtünümdeki değişim miktarları benzer bulundu. Sonuç: İÇAD tedavisi için deformite miktarına göre uygulanacak MEKO ve LKUO miktarını formüle eden bir preoperatif planlama algoritması geliştirilmiştir. Sanal cerrahi ile benzer sonuçları veren katı modeller asistan eğitimi için önemli katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Progressive Collapsing Foot Deformity (PCFD) involves medial arch collapse, forefoot abduction, decreased talonavicular coverage, and hindfoot valgus. This study evaluates the effects of medializing calcaneal osteotomy (MDCO) and lateral column lengthening osteotomy (LCLO) on foot alignment via virtual surgery, aiming to establish a preoperative treatment algorithm and develop a 3D solid educational model for resident training. Materials and Methods: 3D virtual models of weight-bearing CT scans from six stage I PCFD patients were used to simulate 5mm, 10mm, 15mm MDCO and LCLO, creating 36 postoperative models. Postoperative changes were assessed by measuring the AP talocalcaneal angle, hindfoot angle, hindfoot moment arm, AP talus-first metatarsal angle, and talonavicular coverage. In the solid training model talonavicular coverage change with LCLO was evaluated. Results: In virtual surgery, 5, 10, and 15 mm LCLO produced AP talus–first metatarsal angle changes of 4.1°±0.9, 9.3°±1.3, and 13.9°±2.0, respectively, with talonavicular coverage changes of -4.6°±0.9, -10.7°±2.0, and -14.5°±1.0. Corresponding MDCO changes in the hindfoot moment arm were 5.3mm±0.7, 10.0mm±1.3, and 15.1mm±1.2, hindfoot angle changes were 4.49°±0.62, 9.19°±1.64, and 13.74°±2.34, and AP talocalcaneal angle changes were 3.5°±0.3, 7.3°±1.6, and 10.9°±0.9. LCLO-related talonavicular coverage changes were consistent between virtual and solid models. Conclusion: A preoperative planning algorithm has been developed to formulate the amount of MDCO and LCLO to be applied based on the degree of deformity for the treatment of PCFD. Solid models, which yield similar results to virtual surgery, can make significant contributions to resident training.