Spor bilimleri fakültesi ve sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının incelenmesi
Investigation of the attitudes of the students of the faculty of sports sciences and the faculty of health sciences about healthy nutrition
- Tez No: 909762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı spor bilimleri fakültesi ve sağlık bilimleri fakültesi öğrencilerinin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumlarının incelenmesidir. Araştırma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinde öğrenim gören üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Bu çalışmaya 508 kadın, 281 erkek olmak üzere toplam 789 öğrenci katılmıştır. Örneklem seçiminde olasılıklı orantılı tabakalama yöntemi ile basit tesadüfi teknik uygulanmıştır. Katılımcılara, Kişisel bilgi formu ile Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) hakkında bilgi verip doldurmaları istenmiştir. Verilerin çözüm ve yorumlanmasında araştırma bulgularına göre Skewness ve Kurtosis değerlerine göre normallik dağılımları yapılmıştır. Buna göre normal dağılım göstermeyen veriler için Mann–Whitney U Test, Kruskal Wallis test, Spearman Korelasyon Analiz test kullanılmıştır. Gruplar arası farkı bulabilmek için de; Hypothesis Test Summary, Independent- Sample Kruskal Wallis testi ve Pairwise Comparison testi kullanımıştır. Normal dağılım gösteren veriler için, tek yönlü varyans analizi olan anova testi frekans analizi ve tanımlayıcı istatistik analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda; sağlık bilimleri fakültesinde, sağlıklı beslenmeye ilişkin toplam tutum puanları bakımından bölüm, sınıf, spor yapma, yaşanılan kişi, baba eğitim durumu, ailenin aylık gelir düzeyi, genel sağlık durumu değerlendirmesi değişkenlerine göre, spor bilimleri fakültesinde ise sağlıklı beslenmeye ilişkin toplam tutum puanları bakımından spor yapma ve genel sağlık durumu değerlendirmesi değişkenlerine göre anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the attitudes of the students of the faculty of sports sciences and the faculty of health sciences regarding healthy nutrition. The research group consists of university students studying at Namik Kemal University in Tekirdağ in the 2023-2024 academic year. A total of 789 students, including 508 women and 281 men, participated in this study. Simple random technique was applied with probabilistic proportional stratification method in sample selection. Participants were asked to fill in the Personal information form with information about the Attitude Scale Related to Healthy Eating (SBITÖ) and fill it out. Normality distributions were made according to the Skewness and Kurtosis values according to the research findings in the analysis and interpretation of the data. Accordingly, Mann–Whitney U Test, Kruskal Wallis test, Spearman Correlation Analysis test were used for data that did not show normal distribution. Hypothesis Test Summary, Independent-Sample Kruskal Wallis test and Pairwise Comparison test were used to Decipher the difference between the groups. For the data showing normal distribution, anova test, one-way analysis of variance, frequency analysis and descriptive statistical analysis were used. As a result of this study; in the faculty of health sciences, a significant difference was found in terms of total attitude scores related to healthy eating according to department, class, playing sports, living person, father's educational status, family monthly income level, general health assessment variables, while in the faculty of sports sciences, a significant difference was found in terms of total attitude scores related to healthy eating according to sports playing and general health assessment variables.