2-12 yaş aralığında effüzyonlu otitis media'lı ve sağlıklı çocuklarda multifrekans timpanometri ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparasion of multifrequency tympanometry measurements in children with otitis media with effusion and healty children aged between 2-12
  1. Tez No: 561664
  2. Yazar: MESUT AKAKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
2-12 Yaş Aralığında Effüzyonlu Otitis Media'lı ve Sağlıklı Çocuklarda Multifrekans Timpanometri Ölçümlerinin Karşılaştırılması Amaç: Effüzyonlu otitis media (EOM), çocuklarda yaygın görülen bir otolojik hastalıktır. Tedavi edilmediği bazı durumlarda, işitme kaybı, dil ve konuşma, bilişsel, eğitim ve davranış problemlerine neden olabilmektedir. Ayrıca timpanik membran retraktesine, perforasyonuna ve kolestatoma yol açabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı, EOM' un erken dönemde tanılanması ve tedavi edilmesi önem arz etmektedir. Çalışmamızda multifrekans timpanometri (MFT) testi uygulanarak, EOM ' lu ve normal işitmeye sahip çocuklar arasında rezonans frekansı karşılaştırılması yapılıp, EOM' a özgü timpanometrik değerlerin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Böylelikle EOM tanısında multifrekans timpanometri etkinliğinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı' na başvuran 2-12 yaş arasındaki 194 (388 kulak) katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Effüzyonlu otitis media teşhisi konulmuş 95 çocuk çalışma grubunu, otoskopik muayene sonucu herhangi kulak patolojisi saptanmayan ve işitme ile ilgili şikayeti olmayan 99 çocuk kontrol grubunu oluşturmaktadır. Tüm katılımcılara standart (226 Hz) ve multifrekans timpanometri testleri, Grason Stadler (GSI) Tympstar Ver. 2 cihazıyla uygulanmış olup, uyum sağlayabilen çocuklarda, saf ses odyometri testi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızdaki effüzyonlu otitis medialı grubun multifrekans timpanometri sonuçları, normal işitmeye sahip grubun sonuçlarına göre anlamlı derecede düşük olarak elde edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Comparasion of Multifrequency Tympanometry Measurements in Children with Otitis Media with Effusion and Healty Children Aged between 2-12 Aim: Otitis media with effusion is a common otological disease encountered in children. In some cases where otitis media with effusion is not treated, it may cause hearing loss, language-speech, cognitive, educational and behaviour problems. It can also lead to tympanic membrane retraction, perforation and cholestatoma. For these reasons, early diagnosis and treatment of otitis media with effusion is important. In our study, we aimed to compare the resonance frequency between children with otitis media with effusion and normal hearing by performing multifrequency tympanometry test and revealing tympanometric values spesific to otitis media with effusion. Thus it is aimed to reveal the effectiveness of multifrequency tympanometry in the diagnosis of otitis media with effusion. Material and Methods: This study was carried out with 194 participants (388 ears) aged between 2 and 12 who were followed in Ege University Medical Faculty, Department of Otorhinolaryngology. The study group consisted of 95 children diagnosed with otitis media with effusion and 99 children who did not have any ear pathology as a result of otoscopic examination and had no complaint about hearing constitute the control group. Standard (226 Hz) and multifrequency tympanometry test were performed to all participants by Grason Stadler (GSI) Tympstar Ver. 2 and children who could adapt to pure tone audiometry test was performed. Results: In our study, the results of multifrequency tympanometry of the group with otitis media with effusion were significantly lower than the results of the group with normal hearing (p0.05).